Přehlídka trofejí v Moravských Budějovicích nebyla zdaleka pouze o velikosti a hmotnosti srnčích a jeleních paroží, i když jich v prostorách Zámeckých koníren bylo oproti jiným exponátům zdaleka nejvíce.

Zvláště z odlovených srnců patřilo několik trofejí z 202 vystavených k těm nejlepším vůbec. „Podle mezinárodních kritérií se hodnotí jejich mohutnost, obvody a hmotnost. Na takzvané bronzové medaile dosáhly dvě trofeje, na stříbrnou jedna," podotkl Jaroslav Kotrba z odboru životního prostředí budějovického městského úřadu.

Srnce s nejvyvinutějším parožím se za uplynulý myslivecký rok podařilo odlovit v honitbě Budkov. Bronzové hodnocení si vysloužily trofeje od Blatnice a také Mladoňovic.

Liška dostala zlatou medaili

Letošní přehlídka nabídla i jednu výjimečnost. Byla jí lebka lišky obecné, která jako jediná z téměř 450 loni odlovených dosáhla ve své kategorii na nejvyšší hodnocení, zlatou medaili. „Příliš často se to nestává," potvrdil Jaroslav Kotrba.

Obdivovat nejen trofeje dorazil i začínající myslivec Miloslav Pokorný z Bačkovic. „Jsem rád, že to tady není jen o přehlídce odlovené zvěře, ale taky o činnosti, kterou myslivost s sebou nese. Co si budeme namlouvat, lidé na nás mají docela nepěkný náhled, měli by se sem ale přijít podívat, aby zjistili, že myslivci nejsou jen lovci," poznamenal.

Na přehlídce, která se v Moravských Budějovicích konala již podesáté, se mohla představit jednotlivá myslivecká sdružení. To z Lukova se tak mohlo pochlubit třeba s instalací kamenného kříže u Bohušic.

Při výstavě nešlo jen o chlubení se trofejemi. Sami myslivci zde mohli najít i řadu doporučení, jak při svých základních úkolech postupovat a čemu se vyvarovat.

„U některých trofejí je červený puntík. Znamená to, že odstřel takového zvířete nebyl příliš v souladu s kritérii chovnosti. Pro lovce by to měl být signál, že až jim takový kus přijde příště na mušku, neměli by ho okamžitě odlovit, ale ještě nějaký čas ponechat pro genový rozvoj populace," vysvětlil Jaroslav Kotrba.

Návštěvníci akce, která zůstává přístupná ještě v neděli od 8 do 16 hodin a také v pondělí dopoledne, se také mohli seznámit s detailními statistikami odlovených zvířat za myslivecký rok 2014. Ten začal 1. dubna 2013 a skončil letošním posledním březnovým dnem.

Kromě myslivců se na přehlídce prezentovali fotografové, hospodáři státních lesů i děti z budějovických základních škol T. G. Masaryka a Havlíčkova. „Především žákům prvního stupně jsme i letos umožnili vystavit své výtvarné práce, které jsou inspirovány, přírodou zvěří nebo lesem," upřesnil Jaroslav Kotrba.