„Chceme, aby rodiče, prarodiče či další příbuzní na programu spolupracovali se svými dětmi, aby byli aktivní součástí programu. Společné zážitky pak vedou k větší motivaci a prožitku akce,“ řekla mluvčí muzea Eva Novotná.

V minulých letech se návštěvnicí mohli seznámit se samurajskou zbrojí, koutním hrncem, figurkou čerta z betlému Eduarda Charváta, zlomeným mečem z dob husitských válek, skleničkou třebíčské ZONky, vltavínem, benediktinem, valdštejnským erbem nebo pěnovkou.

Aktuálně muzeum připomíná 120 let od založení muzejního spolku v Třebíči. V recepci muzea je k vidění výstava na toto téma. „V letošním cyklu programů Do muzea za… se budeme věnovat exponátům, událostem a osobám, které právě toto výročí připomenou,“ řekla Eva Novotná.

První díl cyklu se koná 23. února v depozitáři muzea na ulici Kosmákova. Ostatní pak již tradičně proběhnou na zámku.

Program pro rodiny s dětmi

23. února
Jak to všechno začalo aneb počátky třebíčského muzea (depozitář muzea na ulici Kosmákova)
Dozvíte se, jak došlo k založení muzejní tradice u nás v Třebíči, kdo za tím stál a jak se muzeum proměnilo během 120 let.

30. března
Přírodovědci se hlásí o slovo
Přírodovědné sbírky patří k třebíčskému muzeu téměř od samého počátku. V březnu se stanete členy přírodovědného klubu a okusíte práci botaniků.

18. května
Za popravčím mečem
Součástí muzea nebyl jen přírodovědný klub, ale taktéž historický. I sbírka militarií má dlouholetou tradici. Přijďte se dozvědět více o popravčím meči a zjistit, která místa jsou spjatá s tímto exponátem.

21. září
Haló, haló, čtěte pozorně aneb sbírka muzejních plakátů
Prohlédneme si plakáty, které muzeum nastřádalo za 120 let své existence. Jaké akce v muzeu byly tradiční v dobách minulých a jaké v současnosti?

16. listopadu
Za habánskou keramikou
Na posledním dílu cyklu Do muzea za 120 lety vás přivítá habán a povypráví o keramice. Odkud se habáni vzali, kde u nás žili a co dělali? Prohlédneme si muzejní kousky habánské keramiky a zkusíme si na motivy habánů vytvořit svůj vlastní kousek keramiky.