Rozměrnou krajku muzeum běžně nevystavuje, aby neutrpěla vlivem světla a teplot. Krajku podle výšivky na exempláři vytvořila jistá švadlena Marie Terezie, narozená 9. srpna 1673. Moravskobudějovickému muzeu ji v roce 1946 věnoval místní děkan. Zda výšivka pochází z Moravských Budějovic a okolí, nebo odjinud, není doloženo. Neví se ani, k čemu sloužila. Možná pro církevní účely, mohlo jít o dar do svatební výbavy nebo děkovní dar pro farní kostel.

Místní lidé se v pátek večer o takzvané muzejní noci mohli přijít podívat i na Budějovický větrník. Ten dříve býval ikonou Muzea řemesel, pak ale z Budějovic zmizel. A místním pamětníkům chyběl.

„Budějovický větrník byl zakoupen do sbírek v roce 1946 jako doklad lidového umění. Později, když se muzeum stalo pobočkou Západomoravského muzea v Třebíči, skončil větrník v tamní expozici lidového umění Podhorácka,“ popsal vedoucí Muzea řemesel Per Beránek.

V třebíčské expozici byl větrník až do roku 2010. Po rekonstrukci zámku skončil v depozitáři. Teď se alespoň na víkend vrátil do Budějovic. „Spousta starších občanů říká, větrník nám Třebíčáci sebrali. Jako kluci jsme se na něj chodili dívat. Chtěl jsem jim ukázat, že ho tu můžeme mít, když budeme chtít,“ poznamenal Petr Beránek.

Moravskobudějovické muzeum se může pochlubit i dalšími zajímavými exponáty. Patří k nim asi 12 tisíc let staré medvědí zuby či roh mořského kytovce narvala jednorohého.