„Už si začínáme všímat, že písně, které jsou ve zpěvnících obsažené, se dostávají pomalu mezi lidi. Do svého repertoáru je přijímají pře-devším folklorní soubory," uvedla Smutná. Zpěvníky obsahují milostné písně, ale i písně rekrutské, vojenské, žertovné, pijácké a ukolébav-ky. Tak rozsáhlou sbírkou se podle Smutné může pochlubit málokterý region.
Myšlenka na vytvoření zpěvníků vznikla při sledování masopustních zvyků. Ukázalo se, že lidé v regionu neznají horácké a podhorácké písně. „Často zpívají písně z jiných oblastí, hlavně ze Slovácka," uvedla etnografka třebíčského muzea Eva Tomášová, která se na projektu podílela.
Muzeum postupně vydalo tři zpěvníky. První mapuje okolí Náměště nad Oslavou a Velké Bíteše, druhý Třebíčsko, Hrotovicko, Moravskobudějovicko a Jemnicko. Nyní vydaný třetí díl je věnován oblasti Tišnova a Bystřice nad Pernštejnem. Čtvrtinu všech písní zaznamenala etnografka a rodačka z Kamenice u Jihlavy Františka Kyselková (1865 až 1951).
Vydání zpěvníků stálo přes 800 tisíc korun, projekt dotovalo Ministerstvo kultury. Poslední díl vyšel v nákladu 700 kusů. Publikace s 512 stranami, doplněná fotografiemi, stojí 250 korun. Letos bude ještě vydán hudební záznam části písní na CD.