VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mučedníci se přiblížili blahořečení. Spisy zamíří do Vatikán

Třebíčsko - Dva kněží, které nechal popravit komunistický režim, se dál přibližují svému blahořečení. Cesta k tomu má vyvrcholit v květnu v brněnské katedrále, spis o jejich ctnostném životě poté poputuje do Vatikánu.

24.1.2015
SDÍLEJ:

Václav Drbola a Jan Bula.Foto: archiv

„Spisy budou slavnostně zapečetěny a následně odeslány do Říma," potvrdil Jan Růžička z Biskupství brněnského.

Právě on vede takzvaný kanonizační proces, ve kterém se dokazuje, že Jan Bula a Václav Drbola žili nejen podle představ církve, ale také dle morálních hodnot.

Bula se narodil v Lukově. Když jej státní bezpečnost posledního dubna 1951 zatkla, působil jako farář v Rokytnici nad Rokytnou. Lidé tam na něj vzpomínají dodnes. Místní důchodkyně Věra Dlouhá, kterou vyučoval náboženství, mu neřekne jinak než „náš kaplánek". „Byl ohromně milý a skromný, zkrátka úžasný člověk," prohlásila o něm.

Jeho památku připomíná v rodném Lukově deska před tamním kostelem. Odkaz Václava Drboly v Babicích zase busta, kterou tam místní instalovali předloni v létě jako připomínku 62. výročí jeho popravy. „Oba případy ukazují na to, že lidé věří ve svatost těchto kandidátů blahořečení a obracejí se k nim jako ke svým přímluvcům a řekněme také k přátelům, o kterých jsou přesvědčeni, že jsou v nebi," zmínil moderátor kanonizačního procesu Jan Růžička.

Na spisu Jana Buly pracovali teologové, církevní právníci a historikové od roku 2004, o sedm let později se jejich pozornost zaměřila také na Václava Drbolu.

Informace o obou kněžích sbírali z několika archivů a vyslechli dvě desítky osob. „Nyní česky psaný materiál překládáme do italštiny, případně kontrolujeme, zda nám něco ve spisu nechybí," upřesnil Jan Růžička.

Na vyvrcholení kanonizačního procesu se těší nejen farníci z obcí, ve kterých umučení kněží žili nebo nábožensky působili, ale také jejich následovníci. „Je to pro nás významná věc a května, kdy si v brněnské katedrále budeme připomínat i Václava Drbolu, se už nemůžeme dočkat," vyznal se nynější babický farář Petr Piler.

Podle něj si lidé na obou kandidátech blahořečení cení nejen světského života, ale v některých případech také jejich posmrtného působení. „Dokonce existuje rodina, která se tak usilovně modlila na přímluvu Pátera Drboly, že se jejich ještě nenarozené dítě uzdravilo," líčil farář Petr Piler.

Dokázat zázrak je příliš složité

Biskupství o tomto údajném zázraku ví, stejně jako o manželském páru, který si po vleklých zdravotních problémech podobně vyprosil početí dítěte. Pro blahořečení však nejsou podobné úkazy důležité. Janu Bulovi a Václavu Drbolovi k tomu postačuje zpráva o jejich ctnostném životě a mučednické smrti. Případné zázraky by Vatikán vyžadoval až při případném svatořečení, které je jakýmsi nadstupněm blahoslavení.

Jan Růžička ani nepředpokládá, že by k bližšímu zkoumání těchto zázračných událostí v budoucnu došlo. „Uzdravení ve spojitosti s modlitbami o přímluvu kandidátů svatořečení totiž musejí být dokonale lékařsky podložena a prověřena, což by v tomto případě dost dobře nešlo," poznamenal.

Zatímco v květnu v Katedrále sv. Petra a Pavla v Brně vyvrcholí Bulův a Drbolům kanonizační proces, vatikánská část se ještě nejspíš nějaký čas potáhne. Podle babického faráře Petra Pilera by k samotnému blahořečení obou kandidátů mohlo dojít do pěti let.

Liturgická slavnost

„Až po schválení všemi kompetentními komisemi a papežem může být provedena liturgická slavnost, při které je osoba blahořečena. Dochází k tomu v diecézi, kde daná osoba žila a provádí ji papežský delegát," předeslal Jan Růžička.

Nejspíš během několika příštích let se bude ve Vatikánu posuzovat, zda oba kněží zemřeli mučednickou smrtí, která je pro udělení titulu blahoslavený podstatná.

Moderátor české části kanonizačního procesu je přesvědčený, že důkazy o tom jsou dostatečné. „Na oba kněze se se smyšlenou historkou obrátil Ladislav Malý. Tvrdil že hledá zpovědníka pro údajně, nikoli skutečně uneseného pražského arcibiskupa Berana. Oba přislíbili, že biskupa navštíví. Tak byli oba mužové kompromitováni a následně zatčeni StB," popisoval Jan Růžička. Ze strany komunistického režimu je tedy zřejmé, že byli do těchto událostí zataženi právě proto, že byli kněžími. O rozsudcích smrti fakticky rozhodl politický sekretariát ÚV KSČ," doplnil.

Autor: Kamil Černý

24.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení