Ranní teploty včera na Třebíčsku klesaly až k mínus dvaceti stupňům. Přitom omrzliny mohou v některých případech vzniknout i při minus čtyřech stupních Celsia, záleží na mnoha vlivech včetně individuální citlivosti organismu.
Přestože v následujících dnech mrazy přechodně poleví, pokračovat budou na konci tohoto a začátku příštího týdne.
„Další mrazivá noc by mohla být až v neděli a pondělí, kdy ráno při zmenšené oblačnosti a uklidnění větru by teploty klesly až na hodnoty kolem -10, v pondělí až -15 stupňů,“ řekla Jitka Kučerová z Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ v Brně.
„Podchlazeného člověka je nutné co nejdříve dopravit do tepla a omrzlé končetiny v žádném případě nestrkat do horké vody, ale zahřívat je postupně. Mezi lidmi je stále vžitý názor, že se omrzliny mají třít sněhem, což je omyl,“ primář záchranné služby Miroslav Havlík. Vystavení dalšímu chladu stav kůže zhoršuje a jenom prohlubuje její poškození.
Infarkty a mrtvice
Mráz může způsobit závažné zdravotní problémy kardiakům, kteří mají horší tepelnou regulaci a jsou také náchylnější k omrzlinám. Přechody z tepla do mrazu mohou být rizikové i pro lidi s dýchacími potížemi a nemocemi cév. Přibývá infarktů a mozkových příhod.
„Tyto osoby by neměly vycházet ven časně zrána, ale až kolem poledne, kdy se teplota vyšplhá nejvýše. Přes ústa a nos je dobrý šál, aby nedýchaly ledový vzduch a rozhodně jej nevdechovat ústy,“ popsal primář záchranky.
Malé děti
Dalšími ohroženými mrazivým počasím jsou malé děti. „Kojenci či batolata by neměli venku pobývat při teplotách nižších než minus pět stupňů. Procházku s kočárkem je tak dobré odložit až na poledne a nepobývat s miminkem venku příliš dlouho,“ uvedla dětská lékařka Marie Košťálová s tím, že novorozenci by na mrazu neměli být vůbec.
LENKA MAŠOVÁ
FRANTIŠEK VONDRÁK