Ten je na Vysočině známý svými aktivitami s názvem Za ty, co nemůžou. Upozorňuje jimi na takto nemocné děti, které samy kvůli vážnému zdravotnímu stavu nemohou chodit. Běžel kvůli nim z Třebíče na Sněžku anebo uspořádal právě everesting, tedy mnohonásobné zdolání určitého vrcholu tak, aby byla pokořena hranice 8848 výškových metrů. Minulý rok během dvou dnů více než stokrát vyšel a sešel z Libušina údolí na Kostelíček, v čemž ho podpořily stovky dalších lidí. „Letos jsme ale tyto výstupy malinko obměnili. Na výběr bude jedenáct pomyslných vrcholů. Lidé si budou moci vybrat například z výstupu na Lysou horu či Sněžku, nechybí ani Gerlach či Mont Blanc. Každý si zvolí počet výstupů podle svých fyzických možností,“ dodává nadšený sportovec.

Stačí dokonce, když lidé z údolí na vrchol Kostelíčku vyjdou jen jednou, i těchto devětasedmdesát výškových metrů se zahrne do konečného součtu. „Budeme opět chodit až do neděle. Na konci se zjistí, kolik Everestů jsme všichni společně zdolali. Já půjdu celý everesting a se mnou ještě minimálně dva další lidé. Ale vítáme každého a věříme, že právě tato variabilnost přiláká mnoho zájemců. Stačí jít na procházku, zastavit se na startu a pak vystoupat nahoru,“ říká Benda.

Ten pořádá everesting spolu s organizací Parent Project, která sdružuje rodiče dětí s Duchennovou svalovou dystrofií (DMS). Mezi ně patří právě Jakub Benda, který se díky svému zápalu stal jednou z hlavních tváří projektu a velice se zasloužil o to, že se veřejnost o DMS začala zajímat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Gladiator Race v Třebíči přinesl smích i bolest. Někteří se i nechtěně vykoupali

V Třebíči se konal druhý ročník extrémního závodu Gladiator Race. Na zhruba 1200 závodníků čekala spousta překážek a úkolů, které prověřily jejich sílu, rychlost a mrštnost. | Video: Deník/Milan Krčmář