Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Můstek je polorozpadlý, přesto po něm jezdí dál

Vladislav – Je to až k nevíře, kde všude jsou lidé ochotní projíždět, jen aby si zkrátili cestu. Alarmujícím příkladem může být polorozpadlý můstek u Pazderníkova mlýna před Vladislaví.

27.1.2011
SDÍLEJ:

Za mostkem je deset metrů dlouhá a půl metru široká traverza, která váží stovky kilogramů. Městys Vladislav ji tam nechal položit, aby tudy nemohli jezdit řidiči. Ti si ji ale poodtáhli a projíždějí vesele dál. Byť je to vyloženě nebezpečné.Foto: DENÍK/ Hana Jakubcová

Byť je tu nepřehlédnutelná cedule zákaz vjezdu a za můstkem dokonce tunu vážící traverza, šoféři ji odsunuli a vesele tudy pendlují dál.

Nikdo neví, komu nebezpečný most patří, proto je v dezolátním stavu. Přitom jde o poměrně frekventované místo, tradiční trasu, kudy si cestu krátí obyvatelé Pozďátek, a nejen oni. Dost Vladislavských má za řekou pozemky, z okolních vesnic tudy míří někteří k doktorovi či do školy ve Vladislavi. Nepostrádalo by proto logiku, kdyby došlo k nápravě.

„Já bych tudy měl osobně problém přejít, natož přejet autem. To je pro mě novinka, že tu traverzu někdo odsunul. Z jedné strany je ten most v naprosto bídném technickém stavu. Po téhle zimě bych za jeho statiku vůbec nedal ruku do ohně,“ podotkl Jiří Válal, starosta Slaviček, pod které patří též Pozďátky.

Patová situace

Loni v půli roku sepsali obyvatelé Vladislavi a okolí petici, ve které po kraji požadovali, aby takříkajíc „rozsekl“, komu patří jak most, tak silnička, která po něm vede. I ta totiž nemá majitele. „Krajský úřad na podzim situaci vyhodnotil jako patovou,“ sdělil starosta Válal.

A tak se městys Vladislav rozhodl dát celou věc k soudu, aby ten rozhodl. „Jsme ochotní vzít vlastnictví mostku na svá bedra, pokud tak soudce rozhodne. Pak budeme řešit, co dál. Zbourat, to asi nebude tak jednoduché. Spíš se pustíme do rekonstrukce. Ta by měla velkým odhadem stát sedm osm milionů korun. Bude potřeba sehnat evropské dotace, různá razítka a povolení od Ředitelství silnic a dálnic ČR a Českých drah. Mostek totiž vyúsťuje na hlavní tah do Brna, státní silnici I/23 a ta vede v bezprostředním sousedství kolejí,“ popsal budoucí proces vladislavský starosta Jan Havlena.

Starosta Slaviček Válal si myslí, že můstek je v tak těsné blízkosti silnice i kolejí, že jeho legalizace bude jen velmi obtížná: „Vemte si, že vede přes řeku Jihlavu, která těsně lemuje státní silnici. Měl by tam být odbočovací pruh. Ale kam ho udělat? Není tam místo. Podle mého soudu asi mostek nikdo nepovolí a patrně nějaké jiné přemostění Jihlavy vznikne na jiném místě. Ale na kterém, to taky nevím, je to tam celé komplikované.“ Vladislavský starosta Havlena by byl rád, kdyby soud a zařizování dotací a stavebního povolení proběhly ještě letos, stavební práce pak příští rok. Je ale realista a tuší, že to hladce neproběhne.

Je tu 150 let

Cesta i s můstem přes řeku Jihlavu je u Pazderníkova mlýna od nepaměti, nejméně 150 let. Na průběžných opravách se vždy domlouvali místní, přespolní a firmy, které jej využívaly. Můstku ublížila i nedávná uzavírka hlavního tahu na Brno, lidi si tudy krátili cestu a s nimi i náklaďáky a autobusy.

„Nutno dodat, že trasu jim v mnoha případech nabízela satelitní navigace,“ dodal starosta Slaviček Jiří Válal.

Autor: Hana Jakubcová

27.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení