Katastrofální povodeň před necelými dvěma lety znamenala pro Číchov doslova pohromu. Víska o dvou stech šedesáti obyvatelích po dvaceti letech opět doplatila na to, že jí protéká řeka Jihlava. V dubnu 2006 totiž velká voda odnesla jediný silniční most, který spojuje obě části obce. Nové přemostění je snad ale v dohlednu.

„Nebude to ovšem nic malého. Železobetonová konstrukce vyjde na 12 až 14 milionů korun. Při našem ročním rozpočtu dva miliony je to celkem velké sousto,“ poznamenal tamní starosta Richard Pek.

Termín do dubna 2009

Žádost o dotační peníze od ministerstva pro místní rozvoj už Číchovští uplatnili. Teď čekají na rozhodnutí, zda uspěli. A klidní moc nejsou.
„Jednak je nám jasné, že tak či onak k osmdesáti procentům financí od státu musíme přidat dvacet procent vlastních. V tom snad nějak vypomůže kraj, přinejhorším půjdeme do úvěru. Taky nás ale tlačí termín, kdy vyprší bezplatný pronájem provizorního kovového mostu,“ upozornil starosta.

Po velké vodě jej totiž dočasně do dubna roku 2009 zapůjčila Správa státních hmotných rezerv České republiky. Po uplynutí zmíněné lhůty by byla víska nucena denně platit pronájem ve výši 100 korun.
„Teď čekáme na územní rozhodnutí, mělo by být hotovo do konce února. A samozřejmě na verdikt komise, která posoudí naši žádost o dotace. To by mělo být známo do konce dubna,“ nastínil Richard Pek. Pokud vše půjde hladce, v červenci by mohla být vybrána firma, která most vybuduje. Hotovo pak snad bude do jara příštího roku.

Vesnice se tehdy změnila v jezero

Mladá žena ukazuje úroveň, pokud voda před dvěma lety dosahovala: „Podívejte se, vše vedle řeky směrem do vesnice bylo jedno obrovské jezero. A ten hukot, škoda mluvit. Na támhleté stodole je ještě čára, kam se až hladina dostala.“

Úskalím celého projektování, které vyvolalo zdržení, byla skutečnost, že těsně vedle sebe vede železnice, silnice a řeka. Tento fakt způsobuje totiž to, že konstrukce nemůže být zvednuta nad úroveň stoleté vody. Nebylo by totiž pak možné na ni ze silnice najet.