Cestující do Příštpa tak měli dvě možnosti. Buď si udělat jízdu po doporučené objížďce, která vedla na Rozkoš, Hostim a přes Moravské Budějovice. Druhou variantou byl tankodrom polních cest, který byl ale oproti objízdné trase podstatně kratší. „Dojíždění bylo mizerné, je rozdíl, jestli jedete pět nebo třicet kilometrů. Když bylo sucho, ty polňačky se ještě daly projet, ale jakmile zapršelo, cesty se rozbahnily. Někteří řidiči tak vyjezdili na loukách několik cest. Kolikrát jsem si říkal, že louky jsou úplně zničené, komentoval Ondřej, který v Příštpu bydlí.

Právě most, který je od silnice z Jaroměřic vzdálený zhruba 300 metrů je nyní hotový. "Celkem oprava mostu a opěrné zdi stála kraj přes 14 milionů korun s DPH. Most je průjezdný od 15. září, tedy v mnohem dřívějším termínu. I přes dlouhodobě zvýšenou hladinu vodního toku řeky Rokytné, která ztížila práci, nedošlo k žádné prodlevě v realizaci," sdělila za kraj Vysočina Jitka Svatošová.

Místní si ale neuleví, protože oprava zdi, která je od mostu vzdálená asi kilometr a půl se protáhla. „Most se firmě podařilo zrekonstruovat podle plánu, ale u opěrné zdi si termín nechali o měsíc prodloužit. Uzavírka tam bude do čtvrtého října, poté udělá firma ještě dokončovací práce za provozu. Doprava bude kyvadlová, řídit ji budou semafory, jako na jaře,“ řekl starosta obce Příštpo Antonín Vítámvás.

Pokud nyní někdo jede do obce a nechce se mu přes objížďku, musí znovu na polní cestu. „Když znovu zavřeli opěrnou zeď, musíme jezdit přes opravený most, a za mostem musíme směrem k vodárně. Projedou tam hlavně ti s lepšími auty. Cesta je rozbitá, bohužel nám nikdo nová auta nekoupí . Důchodci mají situaci komplikovanější, ti musí autobusy, které jezdí po objízdné trase. Zásobování obchodu taky,“ sdělil Vítámvás.

Právě stav polních cest a jejich oprava, je častým přáním lidí z obce. „Všichni říkají, starosto oprav to, ale na to nemáme finance, abychom opravili polní cesty. Nejprve je potřeba spravit asfaltové silnice v obci. Snažíme se vždy opravit určitý kus cesty v obci, zhruba za dva miliony. Musíme postupně, protože nemáme tolik financí, abychom vše zrekonstruovali naráz,“ vysvětlil Vítámvás.

Uzavírka zkomplikovala práci doručovatelským službám. Do obce totiž přestaly kvůli dlouhé objížďce doručovat. „Doručovací společnosti nechávají zásilky na pobočkách v Jaroměřicích. Místní si pro ně pak musí dojet sami,“ komentoval Vítamvás.