„Chalupáři se o objekt dobře starali. Nejnezbytnější stavební úpravy vzniknou do jara, pak nastěhujeme expozici a koncem května při oslavách 700 let obce muzeum otevřeme,“ přiblížil tamní starosta Josef Pléha.

Václav KosmákBude potřeba „sáhnout“ do střechy, udělat elektroinstalaci. Obec dům koupila za 860 tisíc, víc jak půl milionu dá do oprav, něco bude stát expozice. Nepodařilo se zatím získat dotaci, obec si poradí sama. „Panuje hodně většinová shoda, že investice dává smysl. Samozřejmě se najdou tací, co řeknou, že by bylo lepší opravit a pronajmout, ale v tom případě by opravy vyšly mnohem dráž,“ poznamenal starosta.

Z čeho bude expozice složená? „Máme příslib výpůjčky například stolu či obrazu z druhé poloviny 19. století z jiného muzea. Samozřejmě kdo co dobového ještě najde doma po půdách, to se bude hodit. Připomeneme nejen rodáky, ale i kompletní historii Martínkova,“ zmínil Pléha.

Páter a spisovatel Václav Kosmák (*1843) pocházel z rodiny krejčího. Ve své době byl velmi čtený, říkalo se mu Homér moravského lidu. Přispíval do novin, oblíbená se stala jeho „kukátka“, povídky, v nichž zaznamenával postřehy o lidech, se kterými se potkal. Prošel řadu míst. Všude, kde působil, si ho farníci velmi oblíbili.

Další připomínku v muzeu bude mít hudební skladatel, pedagog a varhaník Otto Albert Tichý (*1890), narodil se do učitelské rodiny. Mimo jiné dlouhé roky působil jako varhaník a kapelník v chrámu sv. Víta v Praze.

Nebudou chybět informace o Františku Bauerovi Martínkovském (*1870), synovi písmáka a sítaře, který celý život působil jako učitel s řadou aktivit v místních komunitách, do nichž ho osud zavál.

Martínkovští nezapomenou ani na statečného řídícího učitele Josefa Štefana, který se do vsi pracovně dostal na počátku druhé světové války. Zapojil se intenzivně do odboje a zaplatil cenu nejvyšší, 18. června 1942 ho gestapo v Brně popravilo.