Nyní zbývá už jen konečný souhlas dopravního inspektorátu. Podle vedoucího městského odboru strategického rozvoje a investic Josefa Macháčka nemají Budějovice ke kladnému stanovisku policistů daleko. „Už jsme byli na úvodním jednání a bylo nám řečeno, že za určitých podmínek budou souhlasit. Projektovou dokumentaci máme vyřízenu a řešení je takové, s jakým dopravní inženýr souhlasil," řekl Macháček.

Ne všichni zastupitelé jsou však z nového nápadu nadšeni. Příliš je neuspokojil ani fakt, že v zóně bude možné stát první dvě hodiny zdarma.

„Myslím si, že zisk z parkování bude tak nízký, že 750 tisíc je vyhozená investice," mínil Jaroslav Doležal (ODS).

Podle zastupitele Michala Drexlera (SOMB), který návrh podpořil, však o návratnosti investice nemůže být řeč. „Nemusíme se bavit, jestli se to vrátí nebo nevrátí. Prostě to stojí tyhle peníze a my se snažíme, aby tam volná místa byla," poznamenal.

Studenti neblokují

Ředitelem Střední školy řemesel a služeb, která sídlí v Tovačovského sadech a blízko polikliniky, je právě Jaroslav Doležal. To, že by parkovací místa lidem mířícím do zdravotního střediska blokovali studenti jeho školy, rázně odmítl. Parkoviště bylo podle něj plné i o prázdninách. „Když jsem jel pracovně do školy, tak jsem musel parkovat na dvoře, čili ani jeden den jsem nebyl schopen zaparkovat před školou," upozornil.

Nové opatření města hlasitě kritizoval i zastupitel Petr Stejskal (Svobodní). „Naše vláda zrušila třicetikorunové poplatky, takže babička s dědečkem z vesnice nedají peníze panu doktorovi, ale do automatu. To je jediný efekt, který z toho bude," kritizoval.

Navíc společně s Jaroslavem Doležalem pronesli, že Moravské Budějovice jsou nepřátelským městem vůči turistům a tato vada se navíc prohlubuje. „Jsme menší měs-to a mohli bychom alespoň v tomto být vstřícnější," zamýšlel se Jaroslav Doležal.

Podle starosty Vlastimila Bařinky jsou ale slova o nepřátelském městě scestná. „To jsou nesmysly. My chceme, aby se tam ten prostor uvolnil, a jsme za to kritizováni," reagoval starosta při pondělním jednání zastupitelů.

Politika zpoplatněných par-kovacích míst ve městě je podle něj správná a změny z poslední doby se prý osvědčily. „Hodně jezdím po městech českých a nikde jsem neviděl, že by tam měli hodinu parkování zdarma jako my," poukázal starosta na vstřícné podmínky stání na náměstí Míru. „Okopírovali jsme to před osmi lety v Rakousku. Viděl jsem to v Hollabrunnu, kde mají dvě hodiny zdarma. Navrhl jsem to i tady a po debatě, protože Budějovice jsou menší město, jsme schválili hodinu," připomněl Bařinka s tím, že před rokem se od Budějovic inspirovalo i vedení Jaroměřic nad Rokytnou. Zpoplatnění se navíc osvědčilo i v ulici Purcnerova. „Předtím to tam bylo věčně neprůjezdné," podotkl starosta.

Dvě hodiny stačí

Dvě hodiny bezplatného stání u polikliniky budou podle něj pro pacienty dostatečné. Stejný názor měl i radní Budějovic František Zvěřina (ČSSD). „Rozhodli jsme o tom po poradě s lékaři," dodal.

Znesnadnění celodenního parkování v Tovačovského sadech přivítal také radní Miloš Urbánek (KSČM), který před časem absolvoval operaci nohou a stále musí docházet na rehabilitaci. „Nestojí tam žáci, ale lidé, kteří pracují ve městě. Myslím, že si to díky tomuhle někdo z nich rozmyslí a aspoň jedno místo pro Urbánka tam zbude," usmíval se.

Za zpoplatněním parkování není podle místostarosty Jana Kocába snaha o tahání peněz z obyčejných lidí, ale pouze dostupnost zdravotní péče nemocným. „Lidé neparkují na náměstí, ale na Tovačovského sadech a zabírají tam místo pacientům," řekl.

Návrh nakonec podpořilo sedmnáct z dvaceti přítomných zastupitelů. Pouze tři se hlasování zdrželi. Odstavit vozidlo v blízkosti polikliniky tak bude brzy možné bezplatně po dobu maximálně dvou hodin jen s parkovacími hodinami. Každá další hodina vyjde na 10 korun.

Automaty na parkovací lístky nechá město osadit k poliklinice, ke Střední škole řemesel služeb a k sídlu městské firmy Mame. „U ní bude žlutá čára, kde se nebude moci stát vůbec. Nepřibudou tam další parkovací místa, půjde o takzvanou parkovací zónu, která začne u křižovatky ulic Šustova a Sokolská a skončí při výjezdu z Tovačovského," popsal vedoucí odboru rozvoje a investic Josef Macháček.