Mezi ty, kteří se na obnovení spoje těší, patří také Jana Junková. „Jsem po operaci zad a musím dojíždět do brněnské nemocnice na kontrolu k lékaři. Jelikož mám šrouby v bederní páteři, cestování mi opravdu dělá problémy. Bývala jsem zvyklá nasednout na autobus v Moravských Budějovicích a vystoupit u nemocnice. Jezdit vlakem s přestupováním opravdu nešlo,“ vysvětlila, proč obnovenou autobusovou linku vyhlíží.

Šestice studentů zvládla finále soutěže BernardChef skvěle, vyhrát ale mohl pouze jeden.
Finalistka BernardChefa z Moravských Budějovic vaří už od dvanácti let

Není přitom jediná, kdo podobné omezení zažíval. „Moje kamarádka je onkologický pacient. Autem nás nikdo zavést nechtěl a kdybychom někomu platili za cestu, vyšlo by to draho. Spoj na Prahu funguje a jezdím tam za dětmi a vnoučaty. Osobně mě velice pomůže, že teď budu moci využívat linku do Brna. Bude to sice jezdit později, ale snad se budu moci u doktora objednat na pozdější dobu. Domů se vrátím večer,“ doplnila Junková, která bydlí v obci poblíž Moravských Budějovic. V pátek totiž pojede spoj z Moravských Budějovic do Brna v 9.40 a v Brně bude po jedenácté dopoledne.

Spoj chyběl téměř rok

Spoj mezi Dačicemi a Brnem nejezdil téměř rok. Důvodem byla i omezení, která přinesl covid. „Nejen studenti, důchodci a pacienti mají na Brno historicky dlouhodobé vazby. Lidé stále obtížněji řešili cestu do Brna, proto měli zájem o obnovení spoje. Aktivitu tímto směrem projevila společnost United Buses. Není to projev lidumilství. Spíš znají problém dopravy na úrovni státu a nechtěli se smířit s nefungující dopravní obslužností,“ přiblížil zastupitel Moravských Budějovic Zdeněk Janderka, který dostal obnovu autobusové linky na starost.

První spoj z Moravských Budějovic (MB) do Brna pojede v pátek 3. března 2023
Spoje budou jezdit každý pátek a každou neděli
V pátek pojede autobus z MB do Brna v 9:40, z Brna do MB pojede v 16.00
V neděli pojede autobus z MB do Brna v 19:10, z Brna do MB pojede v 11.08
Spoje budou jezdit oběma směry
Autobusová linka propojí České Budějovice, Jindřichův Hradec, Dašice, Jemnici, Moravské Budějovice, Hrotovice a Brno

Podle Janderky zároveň nový dopravce pomůže narušit monopol těm současným. „Naše oblast má nedostatečnou železniční síť. Je proto potřeba to doplňovat autobusovým propojením,“ uvedl zastupitel. United Buses na svých webových stránkách zmiňuje, že přímá autobusová linka spojovala Jižní Čechy, Vysočinu, Jižní Moravu a Brno téměř padesát let. Společnost zároveň ujišťuje, že se spoj po obnovení bude snažit udržet v provozu.

Do druhého největšího města republiky se doteď museli lidé z Moravských Budějovic přepravovat vlakem přes Znojmo. „Odtud už jel vlak i autobus do Brna. Dcera chtěla teď o jarních prázdninách vycestovat do Brna, jenže kvůli zdlouhavým a špatným spojům musela jet na Jihlavu. Teď už bude moci spoj využívat. Stejně tak se bude linka hodit mé mamince,“ popsala Lenka Kutnarová.