Hudba a stánky v modrých barvách přilákaly na náměstí Míru lidi všech věkových skupin. S dítětem se přišla podívat i dvaatřicetiletá maminka Alena Čápelová.


„Deník občas čtu, zajímá mě místní dění,“ prozradila. Kromě běžné papírové verze ji prý zajímá Deník především na internetu. Vyhledává tam i kulturní události.


Rodiče s dětmi přihlíželi pěti vystoupením Základní umělecké školy. Představily se sbor Kapky, akordeonový soubor, instrumentální soubor, písničky od Beatles a komorní soubor. Na pódiu zazpíval i člen skupiny Reach Jarda Plšek.


Hosty setkání byli ředitel Základní školy Masarykova Miloš Březina a ředitel Základní školy Havlíčkova František Dostál. Oba pánové se pochlubili zajímavými aktivitami svých škol.


Proč jsou v Moravských Budějovicích kyselé deště? Prší v lokalitě málo proto, že je za humny dukovanský atomový kolos? Základní škola T. G. Masaryka v Moravských Budějovicích učí děti respektu vůči přírodě a samostatnosti. Žáčci tu aktivně spolupracují na tématech z reálného života. Zdejší radnice jako zřizovatel dokonce od dětí obdržela poměrně přesný výpočet, kolik by se ušetřilo za vytápění objektu školy, kdyby měl zateplení. Žáčci tu považují za naprostou samozřejmost třídění odpadu a šetření s vodou. Prostě – prestižní titul Ekoškola si tu právem zaslouží.


Školní lyžárna


Kantoři ze Základní školy Havlíčkova zase dokázali u svých svěřenců vzbudit opravdový zájem o sport. A to v době, kdy je tolik jiných lákadel a rozptýlení. Třídy mezi sebou soupeří o tu nejsportovnější, především v atletice a plavání zde jednotlivci slaví úspěchy v rámci kraje. Školní „lyžárna“ je snad největší na Vysočině, o zimní lyžařské kurzy přetrvává obrovský zájem. Pohyb ale není to jediné, v čem se škola úspěšně profiluje.


Další zajímavostí jsou úspěchy ve scio-testech, kdy výsledky tu mají vysoce nad celostátním průměrem. Blíží se tak výběrovým třídám osmiletých gymnázií.