Co dělat po jaderné havárii, to cvičí od středy do pátku 500 lidí v rámci Česka, z toho tři stovky z Vysočiny, 50 institucí a 50 kusů techniky. Cvičení je výjimečné hlavně tím, že jsou do něj zapojeny i ústřední správní úřady, simulovaný stav nouze vyhlašoval včera odpoledne sám český premiér Mirek Topolánek.

ON-LINE z akce a další informace o akci ZÓNA 2008 si přečtěte zde.


Prasklé potrubí


A co že vlastně bylo pomyslným spouštěcím momentem? Ve středu v půl jedné ráno fiktivně prasklo potrubí primárního okruhu jednoho z výrobních bloků EDU. Nešťastný řetězec událostí byl vymyšlen takto: postupně vypadla rozvodna ve Slavěticích, selhaly pomocné dieselové agregáty, začal se přehřívat reaktor, k palivu se dostala voda a nahromaděný vodík způsobil výbuch. Radiace, která se uvolnila do okolí, zmobilizovala všechny složky záchranného systému.


„Taková situace je prakticky nemožná a neumí ji do všech detailů simulovat ani náš počítačový trenažér. Jinak by uměl simulovat i výsadek Marťanů tady u nás,“ uvedl mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka. Včera dopoledne houkaly sirény ve dvacetikilometrovém okruhu elektrárny – v takzvané havarijní zóně.


Událost zahnala osm stovek dukovanských zaměstnanců na dvě a půl hodiny do sedmi protiatomových krytů v areálu elektrárny.


Na průběh dohlíželi mimo jiné tři Rakušané z dolnorakouských úřadů. Odpoledne pak ke Kožichovicím dorazila vojenská záchranná rota z Olomouce. Zabrala silnici směrem na Střítež, aby tam zřídila dekontaminační místo pro dnešní pokračování akce.


V průběhu čtvrtka se tam budou přesunovat figuranti a čtyřicítka evakuovaných dětí ze Základní školy Mohelno. Komunikace bude uzavřená do 16 hodin.
„Z naší školy pojedou cvičit dvě třídy, čtvrťáci a sedmáci. Děcka z jiných tříd už si mi sem chodí stěžovat, nejradši by jeli všichni. Po té srandě mají totiž účastníci slíbený řízek v třebíčské průmyslovce v ulici Manželů Curieových,“ prozradil starosta Mohelna Jiří Kostelník. Podle jeho slov bude v Mohelně na chvíli dopoledne zabráno náměstí, aby se tam stočil autobus s evakuovanými.


Monstrakce se plánovala od roku 2006. Předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová podotkla: „Kdyby vše proběhlo hladce, bylo by to cvičení zbytečné.“ Akce naplno prověří nové hejtmany Vysočiny a jižní Moravy. „Jsou v úřadu teprve pár dní, ale podobné události se neptají, jak dlouho jsou hejtmani ve funkcích. Věřím, že obstojí,“ dodala Drábová.

Předběžný souhrn poznatků ze cvičení:
- drobné komunikační problémy s vyrozuměním obcí: 2 z obcí v zóně havarijního plánování nereagovaly na prvotní vyrozumění (celkem vyrozuměno více než 150 subjektů)
- svolání krizového štábu, chybí zpětná vazba, ve které se nachází členové krizového štábu, zda jsou či nejsou k dispozici, zda jsou nějaké nepřekonatelné překážky
- cvičení sleduje řada pozorovatelů, i jejich poznatky se budou vyhodnocovat, 16. prosince budou výsledky
+ osvědčil se nový nástroj informování médií – SMS servis, bude tedy aplikován i v budoucnosti
+ včasná neodkladná opatření, která se provedla hned, byla učiněna včas a ochránily se životy lidí, jejich zdraví a majetky, nyní již na základě doporučení SUJB odvoláno ukrytí
+ originální byla součinnost hasičů a armády při dekontaminaci osob i techniky
+ pochvala a disciplinovanost

Další články k tématu najdete v pravo nahoře vedle tohoto článku.