Sovička přitom není typickou školkou, funguje jako zájmový kroužek s dopoledními i odpoledními aktivitami. Filozofie Sovičky je založená na principech lesní školky, cíl je kladen na individuální potřeby každého dítěte, většinu času tráví děti venku. „Děti tu mají více volnosti, více příležitostí k rozhodování samy za sebe. Hodně důrazu se klade i na spolupráci s rodiči," popsala pedagožka Jarmila Sedláčková. „Kapacita klubu je deset dětí. Máme sedm, ještě tři se mohou přihlásit. Pokud je dítě samostatné, tak věk není překážkou, nejmladší chlapeček měl dva roky, nejstarší je zase předškolák," dodala.

Volná místa hlásí i MŠ Světýlko, kde mají volnou více než polovinu ze 40 míst. „Je to asi způsobené tím, že vlastně začínáme, dítě také musí splňovat určitá kritéria, která řešíme individuálně s rodiči," konstatovala majitelka Eva Bobková. V obou zmíněných školkách se navíc platí školkovné, v Sovičce přes dva tisíce, Světýlko sází na určení částky po domluvě s rodiči.

Úzký kontakt s rodinou je pro Světýlko klíčový. „I ostatní školky se snaží rozvíjet děti ve všech směrech.Velký rozdíl je ale v úzké spolupráci s rodiči. Ti se zúčastňují našich aktivit a především s nimi máme každé tři měsíce setkání, na kterém se podrobně bavíme o dítěti, jeho osobnosti a rozvoji," řekla Bobková.

TADEÁŠ MAHEL