„Je to unikát, může sloužit budoucím generacím,“ sdělila místostarostka Marie Černá (Třebíč můj domov), která hlasovala pro.

Proti byla například komunistka Danuše Milotová. „Model je zdařilý, reprezentuje město. To si ale jeho výrobu nezadalo. Cena 1,2 milionu bez daně není malá, peníze by se daly utratit jinak,“ poznamenala Milotová.

Pro firmu Kapucín měla jiný návrh: „Ať Třebíči model daruje, na něj se umístí bronzová tabulka, kde bude napsáno filantrop Kapucín s.r.o., a návštěvníci si pak při prohlídce řeknou, že v Třebíči mají podnikatele, kteří dýchají pro město.“

Ilustrační foto.
Nově budou za psa platit i ti, kdo si nahlásí trvalý pobyt na radnici

Už dříve lidovecký starosta Pavel Janata uvedl, že cena 1,2 milionu korun je nákladová. Model tvoří části Karlovo náměstí a Stařečka, ty jsou aktuálně vystavené v kulturním domě Fórum. Třetí část Židovské město je umístěná v Zadní synagoze.

Kapucín si před lety výrobu modelů u Stanislava Vršky zadal. Jde o podobu z roku 1835, vše je vyrobené z kvalitních trvanlivých materiálů. „V posledních deseti letech firma poskytla městu modely k bezúplatnému vystavení,“ řekla Marie Černá.

A proč je letos chce Kapucín prodat? To už na jaře vysvětloval spolumajitel společnosti a třebíčský zastupitel Milan Šťastný (Břehy), když záměr zastupitelům komentoval. „Je nás šest jednatelů, máme dohromady 19 dětí. Až tady nebudeme, těch 19 dětí bude o modelu rozhodovat. Třeba se mezi nimi najde nedejbože nějaký poloblázen, který bude dělat problémy,“ řekl tehdy Šťastný.

Ilustrační foto.
Žena utrhla divoké kachně hlavu, chtěla ji uvařit svým kumpánům

„Modely smysl mají, proto jsme to dělali, vycházíme městu vstříc, aby si problematiku vyřešilo. Za nás to není o tom, že bychom nutně potřebovali peníze. Původně jsme do toho šli v dobré víře, přispět k turistickému ruchu v Třebíči,“ dodal Šťastný.