Se stížností se lze obrátit na Český telekomunikační úřad. Odrušení může být zdarma

„Nemám kabelovou televizi, signál chytám na anténu. Na televizi se teď vůbec nedá dívat,“ postěžoval si třiaosmdesátiletý muž z Třebíče, který si nepřál být jmenován. „Vlastním i satelit a z něj mám přenos dobrý, vadným přijímačem to tedy není,“ dodal. Stejný problém prý mají i lidé v jeho těsném sousedství a v jiných lokalitách města.

Podle správce televizních vysílačů, společnosti České Radiokomunikace, nejde o závadu nejbližšího vysílače Klučovská hora ani jiného. „Z Třebíče už jsem měl pár dotazů. V tuto chvíli máme podezření na lokální rušení,“ sdělil hlas z dispečinku společnosti. S tím ovšem údajně nic nezmůžou.

Pravděpodobně jedinou institucí, která by mohla zasáhnout, je Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Třebíčsko spadá pod odbor v Brně

Jih Moravy, tudíž i Třebíč, spadá pod odbor sídlící v Brně v ulici Šumavská. „O potížích v Třebíči víme, stejné řešíme například v Náměšti nad Oslavou. Televizní vysílání ruší nová mobilní síť U:fon, která má individuální povolení, co se týče kmitočtu. Ten ovšem chytají i širokopásmové antény a zesilovače,“ uvedl nejmenovaný zdroj z ČTÚ. „S provozovatelem sítě, pražskou společností MobilKom, jsme se již dohodli na nápravě. V takto postižených místech provedeme měření a pokud bude U:fon zasahovat do normou stanovené vzdálenosti, firma provede odrušení na vlastní náklady,“ naznačil řešení.

Každý, kdo má v posledních dnech s příjmem televizních kanálů podobné problémy, může podat stížnost právě Českému telekomunikačnímu úřadu Brno. Technici pak provedou v jeho bydlišti patřičná měření a pokud shledají stížnost oprávněnou, společnost MobilKom dá smluvním partnerům příkaz k odrušení. „Další možností je obrátit se přímo na naše ředitelství, nejlépe elktronickou poštou. Tím by se mohl celý proces urychlit,“ poradil ženský hlas ze zákaznické linky společnosti Mobilkom. Což ovšem nepomůže v případě, kdy stížnost na rušení bude neoprávněná. Tehdy si vlastník antény musí odrušení zaplatit sám.

Nejmladší mobilní operátor U:fon byl spuštěn v říjnu. Nabízí jak telefonické služby, tak internetové. V současné době pokrývá značnou část Náměště nad Oslavou a přilehlého okolí, v Třebíči je jeho výskyt minimální. Jeho rozmach se však mění každým dnem, jelikož ve výstavbě sítě se neustále pokračuje.

Podle plánů MobilKomu je pokrytí celé Třebíče záležitostí jednoho měsíce.