„Nevzpomínám si, že by to někdy nebylo," potvrdil starosta místních dobrovolných hasičů Josef Krejcar. „Vždy nás bývá hodně, tentokrát se ale sešlo masek víc než obvykle," pochvaloval si.

Do veselí se zapojil i Otakar Urbánek v převleku za klášterního mnicha. „Masku na obličej ale nechám radši schovanou. Je strašná a děti by se jí asi bály," poznamenal s tím, že tradiční akce se letos účastnil poprvé. „Přistěhoval jsem se z Kuřimi, což je už přeci jen trochu větší městečko. Tam se nic takového nedrží. Masopust je spíš tradicí dědin, kde k sobě mají lidé tak nějak blíž," zamýšlel se Urbánek.

Masopusty i ostatky

Mimo Příložan prošly sobotní maskované průvody také například ve Vladislavi, Lesonicích, Rudíkově nebo Přibyslavicích. Ostatky se udály ve Studenci a Hlubokém.

Navštívit všechny domy bývá tradicí, ale zároveň také nepsanou povinností. „Je tady hodně chalupářů a ne všichni tady jsou. Někteří lidé jsou kromě toho třeba už starší nebo nemocní, tak jim alespoň před domem zahrajeme," líčil Krejcar. Masopustní průvod letos doprovázela Malá dechovka z Moravských Budějovic.

U každého domu se hrálo, zpívalo a tančilo. Členové průvodu si s obyvateli stavení nejen zajuchali, ale i popili. Kromě toho uvolnili na činnost sboru dobrovolných hasičů nějakou korunu.

Masopustní veselí, tedy zvyk, který připomíná konec zima a příchod jara, se podle posledních průzkumů Muzea Vysočiny Třebíč udržuje v asi 60 procentech obcí třebíčského okresu. O nejbližším víkendu se uskuteční ve všech jeho koutech, namátkou v Mladoňovicích, Jakubově, Lipníku Starči, Číměři nebo Vlčatíně.