Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mluvčí nesmí bez souhlasu čtyř radních mluvit

TŘEBÍČ - Středa byla zřejmě posledním dnem, kdy mluvčí radnice Ivan Přibík neprodleně rozesílal tiskové zprávy médiím. Informace z třebíčského městského úřadu a o dění ve městě samém, které pak dostávala veřejnost, teď budou schvalovat nejvyšší představitelé Třebíče.

29.11.2007 5
SDÍLEJ:

Ivan Přibík. Foto: DENÍK/ Josef Němec

Mluvčí Ivan Přibík má nové pokyny: všechno musí schválit vedení radnice

„Od svého zaměstnavatele jsem obdržel závazné pokyny, jak postupovat při spolupráci s médii. V platnost vstupují ihned,“ sdělil včera Přibík novinářům a seznámil je s novými pravidly jeho práce. Podle nich musí starostovi Ivo Uhrovi a všem místostarostům vždy v závěru pracovního týdne sdělit všechny plánované návštěvy televizních a rozhlasových pracovníků s časovým harmonogramem i důvodem schůzky. To ale zdaleka není všechno.

Čas v hlavní roli

Nové směrnice jasně říkají, že o každé neplánované přítomnosti sdělovacích prostředků musí mluvčí vedení města informovat jak telefonicky, tak elektronickou poštou. Radní také s předstihem obdrží veškeré zprávy pro média s informací o tom, kterému je určená. „Pokud se od starosty a místostarostů nevrátí žádná reakce, není možné tuto zprávu rozeslat,“ předeslal Přibík. Míní, že důsledkem tohoto systému by mohly být časové prodlevy, což výrazně ovlivní práci jeho samotného i zástupců mediální sféry.

„Interval se může prodloužit,“ připustil starosta Uher. „Naším cílem ovšem je zlepšit vzájemnou komunikaci s panem Přibíkem a úroveň poskytovaných zpráv. Budeme se tím zabývat neprodleně,“ vzkázal. Jak tvrdí, post tiskového mluvčího jako takový zrušen nebude, jde prý pouze o to, jak je Ivan Přibík schopen spolupracovat s vedením radnice.

Naivní představa

Jako nepřijatelné řešení vidí tento postup Klub mluvčích České republiky. „Mluvčímu je znemožněna aktivní role při ovlivňování mediálního obrazu zastupované instituce.

Představitelé města mají především naivní představu, že dnešní média jsou ochotna nebo povinna reflektovat názory nebo přání politiků. A kromě toho autoři pokynu sami u sebe předpokládají mimořádnou odbornou zdatnost a další kompetence nutné ke komunikaci s médii. Neuvědomují si, že mohou svému městu způsobit dalekosáhlejší škody, než kdyby se podobně arogantním způsobem pasovali například do role nejvyšších účetních,“ vyjádřil se jeho předseda Karel Fryč.

Nepřijatelná praxe

Jak uvedl, Klub mluvčích použije situaci v Třebíči jako učebnicový příklad neakceptovatelné praxe a zveřejní jej v rámci svých mezinárodních kontaktů.

Pochybnosti o nových pokynech přiznal i mluvčí Přibík. Údajně však dospěl k rozhodnutí, že se danými pokyny hodlá řídit, nevzaly mu chuť pracovat naplno.

Ivan Přibík působí jako tiskový mluvčí Městského úřadu v Třebíči od května roku 2001, tedy již třetí volební období. Jeho činnost spočívala ve třech hlavních bodech: hromadné rozesílání zpráv všem médiím, osobní či telefonické jednání s jednotlivci a setkávání se s pracovníky sdělovacích prostředků formou tiskových konferencí. Okruh jeho pravomocí se značně zúžil ve druhém pololetí letošního roku, kdy vedení radnice zrušilo pravidelné tiskové besedy po zasedání rady. Navíc mu byla upřena dosavadní možnost těchto zasedání se účastnit. Nově k tomu musí jakékoliv informace předložit ke schválení.

29.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení