Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladistvý napadl v Třebíči tři studentky

Třebíč - Hned tři dívky postupně čelily v posledních dvou týdnech slovnímu i fyzickému útoku mladého muže. Ke všem případům došlo v Třebíči, pravděpodobně v lokalitě U Barborky.

16.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Tomáš Machálek

Policie je na informace k incidentu skoupá, obětem ani nebezpečnému pachateli totiž ještě nebylo osmnáct let. K prvnímu případu mělo dojít v první listopadový den, ke dvěma dalším o týden později. Všechna tři napadení spojuje pátek a večerní hodiny. „Pachatel obtěžoval slovně i fyzicky dívky ve věku do osmnácti let. Po dvou skutcích, k nimž došlo 8. listopadu, se kriminalistům podařilo určit pachatele, který byl hned následující den zadržen," sdělila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že útočníkem byl mladistvý muž.

Kde přesně k napadení dívek došlo, nechtěla specifikovat. „S ohledem na ochranu totožnosti napadených dívek se k tomu nelze vyjádřit. Stejně tak nemohu nic říct k detailům případu, a to vzhledem k věku napadených dívek i pachatele," podotkla policejní mluvčí.

Na nebezpečí upozornili i učitelé

O útočícím mladém muži věděli i třebíčští městští policisté. „Informaci jsme obdrželi od Policie ČR a byli jsme vyzváni ke zvýšené pozornosti. Později jsme dostali zprávu o zadržení pachatele," potvrdil ředitel Městské policie v Třebíči Ladislav Prvák.

Ještě ve středu se událostmi zabývali vyučující Gymnázia Třebíč, kde studuje nejméně jedna z napadených dívek. „Řešili jsme to na poradě a informaci jsme předali třídním učitelům. Je na nich, jakým způsobem studenty, a hlavně studentky na toto nebezpečí upozorní," poznamenala ředitelka gymnázia Alice Burešová.

Poradě na třebíčském gymnáziu předcházel rozhovor jedné z napadených dívek s její třídní učitelkou. „Studentka se svěřila se svou osobní negativní zkušeností, což jsme posléze předali dál," uvedla ředitelka Burešová. „S ničím takovým jsem se v Třebíči doposud nesetkala," přiznala.

Jen úsměvní exhibicionisté

Podobné zkušenosti má i třebíčská městská policie. Žádným případem tohoto typu se podle Prváka v posledních několika letech strážníci zabývat nemuseli. „Kromě exhibicionistů, kteří se v Třebíči pravidelně objevují v jarních měsících, a jde naštěstí ve většině případů spíše o úsměvné záležitosti, si na případ napadení nebo přímo pokusu o znásilnění nevzpomínám," řekl ředitel městských strážníků.

Vzhledem k věku pachatele nemohou policisté prozradit, jaký osud jej čeká a zda je na svobodě. Obecná doporučení zvlášť pro mladé dívky, jak se v tíživých situacích zachovat a čemu předcházet, však platí v každém případě dál. „Pohyb mladistvých i starších žen není určitě vhodný ve večerních, a zvlášť v pozdně večerních hodinách. Když už je to nezbytné, doporučujeme se vyhnout neosvětleným a odlehlejším místům, jako jsou opuštěné tovární areály, prostory garáží nebo parky," mínila Kroutilová.

Mnohem bezpečnější je podle ní využívat k cestě frekventovaných a osvětlených míst, která i v nočních hodinách využívají ostatní chodci, nebo tudy projíždějí alespoň automobily. „Pokud to není nezbytně nutné, tak dívkám nedoporučujeme, aby chodily samy bez doprovodu. Vždy je lepší jít ve společnosti kamaráda či kamarádky. Když už nic jiného, určitě by u sebe měla mít mobilní telefon," poznamenala krajská mluvčí. Zmínila se i o situacích, které pachatelé ke svým útokům na ženy přímo vyhledávají. Není proto od věci se před odemykáním vchodových dveří domu rozhlédnout po okolí, zda se nikdo nepohybuje v nebezpečné blízkosti.

„Když se totiž pachateli podaří vejít s dívkou dovnitř, tak už se poškozená nemusí pomoci dovolat tak jako na ulici, kde je otevřené prostranství," upozornila Kroutilová. „V takové chvíli vzniká nebezpečí, že pachatel využije situace a dívku vtáhne třeba do sklepních prostor nebo do výtahu," doplnila. Když už ke slovnímu nebo i fyzickému útoku dojde, je podle Kroutilové důležité co nejdříve to oznámit. „A pokud nastane situace, že se dívka cítí ohrožena, měla by okamžitě využít pomoci okolí. V takové chvíli by neměla váhat s voláním o pomoc a křikem," podotkla mluvčí.

Autor: Kamil Černý

16.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku, Hanzalův kopeček u Čáslavic.
27

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Okříšky, Brno – Nezačaly špatně, ale pak přišel laciný gól a výsledkem byl debakl. Fotbalistky Okříšek utkání na umělé trávě Líšně, kam zavítaly v šestém kole ženské divize C, vůbec nezvládly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení