VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladému lesu chybí zimní vláha

Třebíčsko - Ani chybějící zimní vláha nezastavila obnovu vymýcených lesů. Na Třebíčsku se jen v posledních týdnech vysázely desítky tisíc sazenic. Na hodnocení, zda bude půdní vláha pro mladé stromky dostatečná, je podle mnohých ještě brzy.

26.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

„Otázku klimatických podmínek je zatím předčasné hodnotit, protože jsme na začát- ku zalesňovací sezony," řekl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Na pozemcích, které obhospodařuje Lesní správa se sídlem v Třebíči, se vysázelo už zhruba 175 tisíc sazenic, a to na 25 hektarech. „Zalesnit zbývá ještě přibližně 65 hektarů, což představuje asi 350 tisíc sazenic," doplnil mluvčí státního podniku, který na Třebíčsku vlastní přes 60 procent všech lesů.

Kromě lesníků nastoupili na vysazování i dobrovolníci, jako třeba v Trnavě. V neděli tam nové lesy zakládalo přes 40 lidí. „Přišli členové klubu českých turistů, dobrovolní hasiči a přes dvacet myslivců. Ti jsou největší skupinou," řekl starosta obce Břetislav Česnek.

Nejde jen kácet a sázet pro sebe

V Trnavě během dopoledne společně vysázeli 2 200 smrčků. „Nejde jen kácet, musí se i sázet," pravil jeden z dobrovolníků a také trnavských turistů Petr Dlabáč. „Copak pro sebe, to dnes umí kdekdo, ale udělat něco pro obec, to se dnes moc nenosí," mínil.

Doplňoval už vcelku sehraný tým, který se dělil na trojice, z nichž první tvořil díry, další do nich umisťoval stromky a třetí udusával kořeny do země. „Často vysazujeme na strmých stráních, právě takových lesních pozemků máme několik. Stromům se na nich ale vcelku daří, takže nenaříkáme," doplnil starosta Čes-nek s tím, že Trnava vlastní asi 36 hektarů lesa.

V posledních dnech sice pršelo, vláhy je ale v půdě údajně málo. „Chybí hlavně ta zimní. Sněhový deficit je znát," upozornil bývalý revírník a současný hospodář obecních lesů Želetavy Karel Pavelka.

Suchou zimu ale částečně kompenzuje fakt, že nejchladnější období roku bylo letos poměrně krátké. „S výsadbou jsme letos začali o něco dříve než v předchozích letech," poznamenal Zbyněk Boublík s tím, že letošní výsadba skončí pro Lesy ČR pravděpodobně v květnu.

Pomoci mladým stromkům jejich namočením do vody před výsadbou ale Karel Pavelka nedoporučuje. „To je to nejhorší, co pro sazenici můžeme udělat. Ty kořeny totiž brzy oschnou a ještě vytáhnou zbylou vláhu ze stromků," líčil.

Vzpomenul, jak se v minulosti připravovaly stromky k výsadbě. „Kalily se, to znamená, že se našel vlhčí pozemek nejlépe s rašelinovou půdou, kousek se ho rozšlapalo na kaši, v tom blátě se kořeny obalily a ještě nezaschlé se sázely. Potom nemuselo třeba měsíc pršet a stromky měly ten start mnohem jednodušší," připomněl.

Drobnější vlastníci vysazují nejčastěji smrky, Lesy ČR použily podle mluvčího Zbyňka Boublíka kromě toho borovice, jedle, duby, buky a javory. „Dále pak modřín, douglaska, jasan, lípa, olše a jilm," dodal k druhové pestrosti Boublík.

Tři a půl tisíce sazenic začnou dnes vysazovat obecní zaměstnanci Mladoňovic. „Vlhkosti je možná málo, ale co nám zbývá, sázet musíme. Jako hospodáři máme úkoly od revírníka a zákony, které musíme plnit," poznamenal mladoňovický starosta Jan Chloupek. „Ale uvidíme, třeba srážky přijdou a stromky se uchytí," dodal.

Autor: Kamil Černý

26.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení