Viníkem je opět počasí, konkrétně sucho, které se Třebíčsku nevyhnulo. „Že bývá v létě teplo, je běžné, ale aby pět týdnů nespadla kapka, to je naprostá výjimka. Takto špatný rok nepamatuji," řekl správce lesů města Třebíč a myslivec Jiří Dobeš.

Sucho je podle něj tak velké, že umírají nejen mladé stromky, ale také ty už několik let pevně zakořeněné. „U loňské bukové výsadby jsme zjistili, že ze sta procent uschla. Totéž postihlo i několik patnáctiletých smrků, které stály na okraji lesa, kde je před celodenním sluncem nic nechránilo," potvrdil Jiří Dobeš.

Škody sčítá i státní podnik Lesy ČR. Jeho zaměstnanci vysázeli během loňského podzimu na Třebíčsku téměř 452 tisíc lesních sazenic a v průběhu letošního jara dalších bezmála 402 tisíc.

Při ceně nejméně čtyř korun za smrkovou sazenici půjdou škody způsobené suchem ve státních lesích do statisíců korun. „Jejich přesné vyčíslení se provádí v těchto dnech a dá se předpokládat, že budou dosahovat řádově desítek procent z provedené výsadby," upozornila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Typickým obdobím pro výsadbu smrků bývá kromě jara také podzim, konkrétně konec září a začátek října. Podle Jiřího Dobeše je však aktuální zakládání nových lesů srovnatelné s loterií. „Pokud v nejbližších dnech výrazně nezaprší, tak to bude znamenat další škody. Podle mě nemá smysl sázet," mínil správce třebíčských lesů.

Půdní sucho je podle něj extrémní. Ještě na jaře tomu tak ale nebylo a stromy nasadily větší množství květů, než bývá obvyklé. „To je ale právě ještě víc oslabilo a teď se na ně vrhl kůrovec," upozornil Jiří Dobeš.

Nedostatek vláhy postihl stromy ve většině nižších oblastí Třebíčska. Na stejná místa se nyní zaměřil i kůrovec. V poražených kmenech nalézají lesníci lýkožrouty lesklé, vrcholkové, severské i smrkové. „Jejich množství je stejné jako v běžném roce a za normálních okolností by se tomu stromy ubránily, ale vlivem oslabení stromů suchem a takzvaného semenného roku dochází k usychání," popsala Eva Jouklová za Lesy ČR.

Před rizikem rychlého šíření dřevokazného škůdce varoval Ivan Jupa z odboru životního prostředí Městského úřadu v Třebíči. „Z logiky věci je potřeba neprodleně zabránit ukončení vývojového cyklu, tedy aby se larva z postiženého stromu nedostala už jako brouk na další porost," líčil Ivan Jupa.

Nejlepším řešením je podle něj pokácení postiženého stromu a jeho okamžitý odvoz z lesa. „Protože vývoj by mohl být dokončen i v dřevní hmotě," podotkl Ivan Jupa.

Vlastníkům lesa, kteří by napadené dřevo včas nezlikvidovali, hrozí v krajním případě citelná pokuta. Kůrovcová kalamita však prozatím nenastala. „V lesích je spousta rezavých stromů, není to ale tak, že by všechny napadl kůrovec. Usychají totiž i staré stromy," vysvětlil Ivan Jupa.