Čtrnáctiletý Matěj z Třebíče si jako malý chlapec nejraději hrál za domem v Tkalcovské ulici, kde s rodiči bydlí. V jednom ze tří pískovišť s kamarády stavěl hrady pro vojáky, svištěl dolů po skluzavce, vozil se na malém kolotoči. Když povyrostl, lákaly ho zase prolézačky. Jeho malý bratr Pavel dnes musí za takovou zábavou jinam. Jsou to dva roky, co zde zůstalo jen jediné pískoviště a houpací delfín. Všechny ostatní prolézačky zmizely neznámo kam.

„Překvapilo nás to. Čekali jsme, že město staré prolézačky nahradí novými, děti je měly rády. Delfín téměř nikoho nezajímá,“ říká dnes maminka Lenka. A není prý sama, komu vybavení dětského hřiště chybí. V řadě panelových domů o šesti vchodech totiž bydlí převážně mladé rodiny s dětmi.
Podobný osud mají i další dětská hřiště. Plácek v ulici Obránců míru, kde se dlouhá léta ozýval výskot lidské drobotiny, dnes pokrývá jen chladná dlažba.

A k údivu rodičů i dětí zbyla jen holá tráva po dětském hřišti v ulici Modřínová, hned pod Základní školou Na Kopcích. „Měli jsme tu klouzačku, houpačku a hrazdy,“ vypovídá maminka sedmileté Mirjanky Hana. „Zbyl tu sotva jeden houpací koník. Město je z ničeho nic odstranilo,“ dodává.

Hřiště podle norem

Za zánik nejen tří jmenovaných hřišť mohou evropské normy, platné u nás od roku 2003. Podle nich nesmí být na ploše třeba zeměkoule či tradiční prolézačka, která za minulého režimu nechyběla téměř na žádném hřišti. Zakázány jsou ostré hrany, staré kovové prvky nebo dřevo, z něhož se odlamují třísky.

„Veškeré nevyhovující herní zařízení bylo postupně demontováno,“ sdělil Vítězslav Kunst z odboru komunálních služeb třebíčského městského úřadu. Na deseti hřištích má podle něj postupně dojít i k výměně dřevěných prolézaček bez certifikátu. „Necháváme je dožít. Všechna nová hřiště již požadavky norem splňují,“ konstatoval.

A nová hřiště s barevnými plastovými skluzavkami, horolezeckými stěnami, lany, šplhadly a dalšími prvky pro radost dětem se v Třebíči za poslední čtyři roky značně rozrostla. V ulicích města a přidružených obcích jich přibylo patnáct, letos má radnice v plánu další tři. „Na jejich realizaci máme milion korun. Na opravy a údržbu všech hřišť je v rozpočtu k dispozici 1,68 milionu korun,“ informoval Kunst.

Jen v loňském roce nechala radnice vybudovat pět nových hřišť za více než dva a půl milionu, a to v ulici Týnská, Okrajová, mezi Čeloudovou a Hartmannovou, v parku Na Polance a v Pocoucově. Na údržbu město dalo tři miliony korun.