V pátek kolem poledne dosáhla třetího stupně říčka Balinka na Žďársku, odpoledne na první stupeň vyšplhala i Oslava ve Velkém Meziříčí. Jihlava dosahovala ve čtrnáct hodin v hlásném bodě Třebíč Ptáčov 163 centimetrů a osmnácti vteřinových kubíků. K prvnímu stupni měla ale daleko.


„Museli jsme sáhnout k odpouštění přehrady, místo ranních šesti kubíků upouštíme pod Mohelnem do odvolání patnáct kubíků za vteřinu. Hladina horního jezera je čtyřicet centimetrů pod maximem,“ informoval v pátek dopoledne Josef Blaha, vedoucí provozu Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, která leží na řece Jihlavě.


Předpouští i Vranovská přehrada na řece Dyji, a to padesát vteřinových kubíků. Ve Vranově a ve Znojmě proto v pátek průtoky přesáhly první povodňový stupeň.


Půda už nenasáká, voda končí v řekách


Říčky Rokytná a Želetavka by podle slov mluvčí Grodové měly zůstat v korytech. „Předpovědi meteorologů v minulých dnech byly velmi ostré, abych tak řekla, ovšem zdá se, že situace nebude konkrétně na Třebíčsku nebezpečná.“


Další nasákavost půdy je velmi nízká, voda z luk a polí rychle skončí v řekách. Podle prognózy by v našem regionu mělo během dneška spadnout od tří do deseti milimetrů srážek.


V neděli už by měly být jen lokální přeháňky s úhrnem do pěti milimetrů. Od pondělí do středy by pak nemělo pršet téměř vůbec.


Jak to vypadá jinde v republice? V Libereckém kraji, je vyhlášena povodňová bdělost, tedy 1. stupeň povodňové aktivity. Pro většinu Čech trvá 2. stupeň. Pro kraje Jihočeský, Jihomoravský a Vysočinu meteorologové vyhlásili povodňové ohrožení, což je 3. stupeň.


Všechna varování před povodněmi platí do odvolání, netýkají se pouze krajů Zlínského a Moravskoslezského.