Provoz po desítkách let zavřel. Holding Agrofert, pod který třebíčská pekárna v Rafaelově ulici spadá, zde ukončil výrobu letos k poslednímu lednu. Pro celý region ji soustřeďuje už jen v Rosicích. „Jsme na pozoru. Obáváme se, že z pekárny bude ubytovna. Chodíme okolo a sledujeme to,“ říká paní Marcela, která bydlí na sídlišti vedle.

Prodej je na spadnutí

Haly budou mít brzy nového majitele. „V současné době řešíme prodej vážnému zájemci, který zde plánuje spustit průmyslovou výrobu a poskytovat další služby. Nemáme žádné informace o tom, že by součástí měla být také ubytovna a ani to nepředpokládáme. Ale využití areálu bude samozřejmě plně v kompetenci nového majitele,“ konstatoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Na dotaz, co přibližně by se mohlo v prostoru po bývalé pekárně vyrábět nebo jaké služby bude nový majitel poskytovat, neodpověděl. „V této záležitosti stále probíhají jednání a nemáme svolení druhé strany k tomu, abychom komentovali detaily,“ uvedl pouze.

Podle platného územního plánu Třebíče ubytovna jako taková v místě být nemůže, maximálně byt pro správce. Měnit územní plán můžou jen zastupitelé města.

Někteří přešli do Rosic

V třebíčském PENAMu byla před časem na brigádě například paní Zdeňka. Žádnou nostalgii teď necítí. „Myslím si, že není škoda, že odchází z Třebíčska tento zaměstnavatel. Šlo o bohapustou, špatně placenou otročinu. Stálých zaměstnanců byla menšina, většina pracovala brigádně, přes agenturu. Snad nemusím víc rozvádět, jak byly nastavené podmínky, co se peněz a pracovního prostředí týče,“ řekla. „Ale chápu, že pokud měl někdo stálé místo a nepoznal nic jiného, mohlo ho zaskočit, že provoz končí,“ podotkla.

Než se Agrofert rozhodl třebíčskou pekárnu uzavřít, pracovalo v ní140 lidí. Podle mluvčího Karla Hanzelky Agrofert všem nabídl, aby dojížděli za prací do modernějšího provozu ve čtyřicet kilometrů vzdálených Rosicích. Otevřel ho před třemi lety. „Přešlo 33 osob. Ostatním, kteří nabídku nevyužili, jsme vyplatili zvýšené odstupné,“ dodal Hanzelka.