„To je dobře, že tu něco takového bude. I když pro mě není problém sednout do auta a pro léky si někam zajet. Paralen a takové běžné léky si myslím, že má snad každý doma. Jenže můžu mít angínu a s horečkou bych rozhodně za volant nesedla, natož někam jela. Věřím tomu, že hodně starších lidí tuto službu uvítá,“ řekla mladá obyvatelka Kojetic Alžběta Nesnídalová. 

Nepůjde však o klasickou lékárnu, kde podle předpisu namíchají mastičku nebo připraví speciální kapky. K dostání tu budou hotové léky bez nutnosti přípravy, zdravotnické pomůcky a doplňky stravy.

Vysoké pokuty i ztráta licence

„Dřív to nebyl problém, léky jsem vydával pacientům ve své ordinaci víc jak pětadvacet let, před tím to dělal můj otec. Jenže se změnila legislativa a každému lékaři teď hrozí za vydávání léků pokuta od sto tisíc do jednoho milionu korun. V krajním případě může přijít o licenci. Nikoho už ale nezajímá, jak se do lékárny ve městech dostanou například staří lidé,“ poznamenal kojetický obvodní lékař Richard Kružík. Jako výdejní místo léků bude Kojetickým sloužit bývalá ordinace zubního lékaře, která několik let zela prázdnotou.

„Dlouho jsme nemohli žádného stomatologa najít, a když se nám to konečně povedlo, lidé už byli registrováni někde jinde a zubař tu měl práci s bídou na dva dny v týdnu. Nakonec odešel. Stačilo pár úprav a místnost bude sloužit jako výdejna, “ osvětlil starosta Kojetic Vladimír Chromý. Zřídit výdejní místo léků přitom není v dnešní době zrovna jednoduché. Kromě povolení různých institucí hygienou počínaje, hasiči konče se k takovému záměru musí vyjádřit i komora lékárníků, Státní ústav pro kontrolu léčiv a v neposlední řadě i příslušný krajský úřad.Zřídit výdejní místo může pouze osoba s náležitým vzděláním, vlastnící lékárnu. Provozní doba výdejny by po dohodě s obvodním lékařem měla kopírovat jeho ordinační hodiny. 

„S nápadem přišel doktor Kružík a díky jeho vydatnému přispění jsem vloni v prosinci odstartovala celý kolotoč. Musím přiznat, že jsem si mnohdy připadala jako slepička z pohádky, která se snaží zachránit kohoutka,“ řekla s úsměvem majitelka a jediná zaměstnankyně kojetické výdejny léků Eva Mikolášová.

Kojetické výdejní místo přitom nebude sloužit pouze místním, využívat je budou moci i lidé z Čáslavic nebo Výčap. „Domluvil jsem se s kolegou Šmejkalem z vedlejšího obvodu. Do Třebíče, kde jsou lékárny téměř na každém rohu je to pro některé pacienty opravdu daleko. V případě, že si nemocný nebude moci léky odebrat osobně, prostě mu je vyzvednu a dovezu. To už problém nebude,“ vysvětlil doktor Kružík.

Zákonodárci už několik let uvažují o variantě prodeje některých léčiv v síti supermarketů, nebo čerpacích stanic. Zatím se ke konci nedobrali. Výdejní místo léků tak může být alternativním řešením nejen pro Kojetice a okolí, ale i celou řadu dalších oblastí.