„Naladily jsme si to ve chvíli, kdy zrovna Jitka postoupila do první patnáctky. Její přítel Mirek nám poslal ten správný odkaz. A vzápětí Jitka telefonovala mamce, byla strašně šťastná a nadšená, měla obrovskou radost,“ popsala první okamžiky po vyhlášení TOP 15 při volbě Miss Universe Jitčina starší sestra Šárka.


Nejmladší účastnice celosvětově sledovaného finále prestižní soutěže krásy tak prorazila i mimo domov. A jak vzápětí uvedla ředitelka České Miss Michaela Maláčová – bylo příjemné být osobně v Las Vegas, fandit jí a přijímat pozitivní ohlasy na ni. „Jitka svým postupem mezi patnáct nejlepších dívek opět potvrdila, že je tou pravou Českou Miss a že český divák má cit pro krásu. Porotu zaujala svou osobností a zpěvem,“ zdůraznila Maláčová.


Pomohli celníci


Osmnáctiletá rodačka z malé vsi na Třebíčsku, studentka třebíčského katolického gymnázia, odlétala do americké metropole Las Vegas už 7. srpna. „Letěla přes Atlantu, úplně sama, samozřejmě měla strach, aby se jí třeba neztratily kufry s nákladnou garderobou. Ale hodně jí vyšli vstříc celníci na letištích, takže komplikace tohoto druhu nenastaly,“ popsala sestra. Jitka podle jejích slov celou dobu pochopitelně prožívala velký stres.


Účastnice klání vstávaly v šest ráno a tvrdě nacvičovaly na hlavní show. „Trénovala je modelka, která spolupracuje s Naomi Campbell. Jitka nám popisovala, jak probíhá v zákulisí líčení a česání. Práce vizážistů je tam neuvěřitelná, nakonec jí to moc slušelo,“ podotkla sestra Šárka.


A trochu si posteskla na adresu bulvárních novinářů: „Často píšou pitomosti a nepravdy. Přečetli jsme si třeba, že Jitčin přítel se popral s bodyguardy. A víte, jaká je pravda? Samozřejmě účastnice soutěže měly kolem sebe ochranku. Mirek k Jitce natáhl ruku, aby ji pohladil a jeden ze strážců mu ji prostě jen odstrčil. To je celé.“


Do první patnáctky se neprobojovala konkurenční dívka ze Slovenska ani Američanka. Zvítězila nakonec dvaadvacetiletá Mexičanka Jimena Navaretteová, druhá skončila Jamajčanka a třetí Australanka.


V porotě zasedla například herečka Jane Seymourová, známá ze seriálu Doktorka Quinnová. Dále pak olympijský vítěz v krasobruslení Evan Lysacek či herec William Baldwin – zahrál si mimo jiné s Julií Robertsovou ve filmu Hráči se smrtí. Mezi hodnotícími byla i topmodelka Niki Taylor.


Donald Trump


Soutěž Miss Universe patří americkému miliardáři Donaldu Trumpovi. „Když si podával ruku s Jitkou, neodpustil si poznámku, že jeho první žena byla také Češka,“ prozradila detail sestra Šárka. Podle jejího mínění má Jitka stejně ze všeho nejblíže ke zpívání.


Jitce Válkové od samého rána chodily na Facebook desítky gratulací, jedna například od bývalého člena kapely Lucie, hudebníka Michala Dvořáka. Ona sama vzkazuje: „Jedním slovem vám všem děkuji za podporu, je to pro mě obrovský úspěch.“


Soutěž Miss Universe existuje od roku 1952. Je konkurenční soutěží Miss World, kterou před čtyřmi lety vyhrála Češka Taťána Kuchařová. Stala se nejúspěšnější českou účastnicí v historii mezinárodních klání o korunku pro nejkrásnější dívku. Miss World se na podzim zúčastní Veronika Machová.
Zástupkyně České Miss bodovaly i v minulých třech ročnících, kdy se vždy probojovaly do užšího finále. Iveta Lutovská byla loni dokonce v poslední desítce.