Farář řeckokatolické církve již sedmnáct let působí v odlehlých koutech Ukrajiny v Zakarpatské Rusi a pomáhá tamním lidem, kteří žijí v nuzných podmínkách. Na jejich podporu vznikl projekt adopce na dálku, do kterého se zapojily stovky lidí i z Třebíčska.


„Alespoň jednou za rok k nám Peter Krenický zavítá. Třebíčská charita s ním úzce spolupracuje právě v oblasti adopcí na dálku seniorů,“ přiblížila způsob spolupráce Marie Paločková z oblastní charity. „Snažíme se touto cestou pomoci tamním starým lidem, ulehčit jejich úděl a zajistit jim alespoň trochu důstojnější život. Peníze, které jsou poukázány pro konkrétní osobu, slouží na zajištění jejích základních potřeb, ať už se jedná o otop, ošacení či nákup léků. Zájemce o adopci na dálku může přispět jednorázovou částkou, která na rok činí 3600 korun, nebo formou měsíčních příspěvků ve výši 300 korun,“ doplnila Paločková.


Za sedmnáct let se Petru Krenickému podařilo svým projektem moci stovkám rodin na Ukrajině. Nyní jeho kroky povedou ještě dál. Ze Zakarpatské Rusi zamíří o 2100 kilometrů na východ, kde je situace ještě horší.


Letošní setkání s misionářem Petrem Krenickým, které bude vzhledem k tomu, že mění místo působiště, možná i poslední, proběhne v pátek 5. listopadu.
Řeckokatolický farář bude v bazilice svatého Prokopa sloužit od 16.30 hodin mši svatou. Poté se uskuteční beseda, ve které odhalí své další plány do budoucna.