Důkladněji by také měly být prověřovány i malé problémy, které v provozu vzniknou. Změny budou uvedeny do praxe do 18 měsíců, řekl včera ředitel elektrárny Tomáš Žák.

„To uvedení do praxe je limitováno poměrně přísně,“ vysvětlil ředitel. Členové mise přijedou za rok a půl na kontrolu. Podle Žáka provedení nebude vyžadovat zvýšené náklady. Půjde hlavně o změny v organizaci práce a řízení.

Zahraniční odborníci doporučili vedení Dukovan kromě tří změn také další možnosti zlepšení současných postupů, a to v jedenácti případech. Naopak z Dukovan si členové mise odvážejí deset příkladů dobrých praxí, které budou doporučovat ostatním provozovatelům jaderných elektráren.

„Naším pocitem je to, že elektrárna jako taková vykazuje velmi vysoký standard bezpečnosti. Já jsem velmi spokojen s výsledky, kterých jsme dosáhli,“ prohlásil vedoucí mise Neil Henderson. Vedení elektrárny pochválil za velmi dobrou spolupráci, která prý nebývá obvyklá.

Mezi závady, které má elektrárna odstranit, patří například nižší počet dozimetrů pro měření radiace. V krytech pro stovku lidí jich je něco přes šedesát. Napříště bude mít každý pracovník svůj přístroj. Hasiči, kteří by v elektrárně museli zůstat i v případě havárie, by podle mise měli mít na pracovišti „při ruce“ také ochranné prostředky. Jsou jimi sice vybaveni, ale teď je mají jinde.

V jiném pořadí

Experti rovněž doporučili pozměnit přístup při šetření nečekaných událostí. V elektrárně se dosud podrobně prověřují příčiny vzniku větších problémů, jako je například neplánované odstavení bloku. Podle mise by měla být stejná pozornost věnována i nepoměrně méně důležitým problémům, aby se předcházelo lidským chybám.

V průběhu mise došlo k tomu, že obsluha při testu provedla operace v odlišném pořadí, než měla předepsáno. Podle Žáka to z pohledu elektrárny nebyla závada, protože pracovníci se k tomu vrátili a nakonec vše provedli. „Ale nepoužili postup přesně tak, jak měli,“ vysvětlil.

Misi OSART zajišťuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která sídlí ve Vídni. Uskutečňuje se na pozvání vlády. V Dukovanech se konala potřetí, naposled odborníci přijeli před deseti lety. Hlavní část mise začala 6. června. Zúčastnilo se jí 14 expertů z osmi zemí. Zaměřili se na způsob provozování a rozvoje elektrárny. Prověrka byla dlouhodobě plánována a vedení Dukovan mělo předem informace o jejím zaměření.

Dukovanská elektrárna je největším tuzemským zdrojem elektřiny. Za minulý rok do sítě dodala 14,176 terawatthodin (TWh) proudu. Mise OSART se zúčastnili odborníci z Arménie, Německa, Maďarska, Rumunska, Slovinska, Švédska, Velké Británie a USA.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)