Finanční injekce přijde vhod, bude to něco navíc. „Nějaké prostředky jsme už dostali, nejsou dostatečné, ale musíme hospodařit s tím, co je,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Lubomír Dohnal k částce, ve které se ještě nepromítla mírná zima.

Přehled spotřeb materiálů v několika zimních obdobích:

Sůl  Drť, písek (t) 

Sez 16/17
8300
42700

Sez 17/18
5700
31000

Sez 18/19
10900
51500

Sez 19/20
3700
19400

Zdroj: KSÚSV

Peníze ušetřené na zimní údržbě půjdou primárně do oprav chodníků ve městě. Zejména původní povrch u zdravotního střediska na sídlišti Březinky potřebuje podle radnice spravit.

Přestože Služby města Jihlava nadále drží pohotovost a dispečink zimní údržby, milionové úspory jsou již téměř jisté. Město vyčlenilo na údržbu od začátku loňského listopadu do konce letošního března osm milionů, zatím byly náklady tři a půl miliónu korun.

Ušetří i jinde. Například radnici ve Žďáru nad Sázavou vyšla loni zima na sedm milionů korun. „Za letošní zimu od prosince do ledna jsme oproti minulému roku na zimní údržbě ušetřili 870 tisíc díky tomu, že zima není,“ potvrdil mluvčí radnice Matěj Papáček. Vedení města se rozhodlo peníze zatím z rozpočtu nečerpat. Zima totiž bude opět na konci roku. Stejně tak mají rozpočet na kalendářní rok i v Pelhřimově.

V Třebíči pak odmítají úspory spojené se zimní údržbou nyní komentovat. „Sezóna – tedy zimní období – končí až posledního března, teprve potom můžeme počítat a hodnotit,“ sdělila mluvčí radnice Irini Martakidisová.

Silničáři nemusí odhrnovat sníh

Silničáři sice tuto zimu méně odhrnují sníh, ale počet výjezdů sypačů je vyšší, než by se mohlo zdát.

„Při střídání teplot kolem nuly vyjíždí sypače na posyp třeba jen části silnice,“ vysvětlila mluvčí Miluše Jiskrová. Již nyní je spočítaná úspora za listopad a prosinec loňského roku, ta dělala přes dvacet milionů. „Úsporu nákladů zimní údržby silnic na počátku roku 2020 očekávám ve výši cca 25 milionů korun,“ dodala Jiskrová.

Úspory jsou na posypových materiálech a pohonných hmotách, další náklady včetně mezd jsou podobné jako v minulých zimách. Ušetřené peníze pak půjdou zřejmě ne letní údržbu, vše musí ještě projednat a schválit krajské zastupitelstvo. Další výhodou je, že po mírnější zimě nebudou silnice tolik poničené jako v minulých letech.