Jiné strany je na čele nahradily jen ve 48 případech ze 167. Mezi nimi Suverenita nebo Dělnická strana sociální spravedlnosti.

ČSSD ovládla na Třebíčsku při posledních volbách do Poslanecké sněmovny 119 obcí včetně všech měst. Největší podporu si získala v Bačkovicích, kde jí dalo důvěru 39 z 86 aktivních voličů, tedy téměř polovina.

Celkově druhá ODS uspěla oproti tomu pouze v pěti obcích, nejvíce v Hornicích. Její kandidátní listinu vložilo do obálky 12 ze 44 voličů, kteří si našli cestu k urně. ČSSD byla až čtvrtá za komunisty a TOP 09. „Je pravdou, že tady v minulosti vítězili spíše pravicové strany, ale až do loňských krajských voleb, ve kterých zvítězili Starostové," podotkl hornický starosta Miloš Březina.

„Možná se mění klima ve společnosti, životní podmínky lidí. Osobně jsem si žádný průzkum nedělal, sám ale budu zvědav, jak tyto volby dopadnou," řekl Březina.

Nejsilnější sněmovní stranu po minulých sněmovních volbách porazil největší levicový soupeř ve více než dvaceti obcích. KSČM uspěla nejvýrazněji v Bačicích, když jí svůj hlas dalo 39, tedy 37,5 procenta voličů.

V deseti obcích si první místo připsala TOP 09, to největší v Přeckově, kde získala patnáct hlasů, o jeden víc než druhá KDU-ČSL. Tamní voliči si navíc připsali i další primát. Svůj hlas jich přišlo odevzdat 58, volební účast tak dosáhla sta procent. „Jsme malá vesnice a lidé chtějí být alespoň v něčem nejlepší. Navíc se zajímají o veřejný život," zamýšlel se přeckovský starosta Karel Slavík.

Méně než sto

Opakovat maximální aktivitu voličů se ale prý tentokrát podaří jen stěží. „Jeden obyvatel u nás už nežije a je nepravděpodobné, že by dorazil jen kvůli volbám. Řada dalších je politikou znechucena, pochybuji, že přijdou volit všichni," poznamenal Slavík.

Naopak nejnižší volební účast si připsali voliči v Biskupicích Pulkově, cestu k urně si nenašla ani polovina z nich. Odvolilo jen 109 z 235.

Lidovci, kteří do sněmovních lavic nakonec nezasedli, uspěli na Třebíčsku v pěti obcích. Nejvyšší podporu zaznamenali v Jiraticích, k přesvědčivému vítězství jim stačilo dvacet hlasů. Druhá ČSSD jich získala jen deset.

Dvě vítězství si připsali Věci veřejné, které se o místo ve Sněmovně letos neucházejí, po jednom úspěchu přidala Suverenita v Nové Vsi a také Dělnická strana sociální spravedlnosti, která zaujala voliče v Lesním Jakubově. Do tamního volebního okrsku jsou ale započítány i hlasy vězňů z rapotické věznice.