Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr Mládek zúžil počet lokalit na dvě. Horce se úložiště přiblížilo

Třebíčsko - Porušení slibu, nehoráznost, veletoč, pokřivená demokracie a dalšími nevybíravými termíny hodnotí starostové a odpůrci stavby hlubinného úložiště jaderného odpadu na severu Třebíčska včerejší rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu a Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

17.7.2016 1
SDÍLEJ:

Protest proti úložišti v lokalitě Horka na Třebíčsku.Foto: ČTK/Luboš Pavlíček

Po jeho vyhlášení totiž platí, že SÚRAO bude v příštích letech pracovat na průzkumných pracích pouze ve dvou lokalitách místo dosavadních sedmi. Finálními jsou nyní Kraví hora na Žďársku a Horka na Třebíčsku. „Jsem z toho na infarkt," hlesl starosta Budišova Petr Piňos.

Jana Nožičková ze spolku Zdravý domov Vysočina šla ve vyjádření ještě dál. „Je to nehoráznost a potvrzení, jak to s námi stát skutečně celou dobu myslel. Žádné sliby, žádné zákony teď neplatí. Během hledání se jednoduše změnila pravidla tak, aby státu vyhovovala. Tohle je česká demokracie. Je to na odstěhování," mínila Jana Nožičková, která žije v Rudíkově.

Ten je jednou z devíti obcí, do jejichž katastrů by mohla stavba úložiště v budoucnu zasáhnout. Kromě Rudíkova jsou to ještě Hodov, Rohy, Oslavička, Budišov, Nárameč, Vlčatín, Osové a Oslavice.

Se zásadní změnou ve výběru lokality pro vybudování hlubinného skladu nesouhlasí ani Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla. Rozhodnutí označil jako veletoč ministra Mládka. „Stává se již tradicí, že každý ministr průmyslu a obchodu změní přístup státu k vyhledávání úložiště, ačkoliv jde o projekt, který se musí pečlivě připravovat desítky let, a výsledek musí garantovat stotisíciletou bezpečnost. To nabourává důvěru v postup státu. Navíc je v rozporu nejen s platnou, ale i s chystanou aktualizací Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem, kterou připravil Mládkův úřad," mínil Sequens.

Radikální krok vysvětlil ministr Jan Mládek tak, že se bude nadále spolupracovat s lokalitami, které jsou přístupny dialogu. „Po konzultaci s panem premiérem jsem se proto rozhodl neusilovat dále o prodloužení platnosti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ve všech vytipovaných lokalitách," dodal Jan Mládek.

Resort životního prostředí totiž průzkumy povolil na všech sedmi lokalitách pouze do konce letošního roku. Rozhodnutí Jana Mládka tudíž znamená, že o licenci pro pokračující průzkumy na další léta bude Správa úložišť radioaktivních odpadů žádat pouze pro dvě, Horku a Kraví horu. S jejich zástupci se chce ministr 28. července sejít a věc ještě probrat.

Lokalita z Třebíčska se do užšího výběru dostala díky údajné podpoře průzkumných prací. Některé obce z jiných pěti lokalit se totiž průzkumným pracím bránily žalobou, samosprávy z Horky to učinily také, po komunálních volbách v roce 2014 však své rozhodnutí změnily a žaloby stáhly. „Bohužel u nich tehdy zvítězila chtivost po penězích," poznamenala Jana Nožičková.

Obce tím tehdy sledovaly to, že stát by jim mohl vyplatit přislíbené statisíce korun už za rok 2014. Ministerstvo životního prostředí však průzkumné území stanovit před koncem roku nestihlo, a tak příjmy doputovaly obcím poprvé až v roce 2015, podruhé letos.

Nyní je zřejmé, že stažení žalob neznamenalo jen nezískání peněz v roce 2014, ale má další následky. Horka se tím zařadila mezi lokality, které se k projektu nestaví negativně. „To ale přece nemůže nikdo myslet vážně. Odpor je pořád stejný a silný. Od státu je to podraz," řekl budišovský starosta Petr Piňos. „Osobně chodím na pochody proti úložišti, jezdím do Prahy říkat, že úložiště nechceme, a teď tohle," dodal.

Tím, který se stažením žalob přišel, byl krátce po volbách v roce 2014 nový starosta Rudíkova Zdeněk Souček. Tvrdil, že žaloby mohou pouze celý proces výběru lokality zbrzdit, nikoli zastavit, protože o stanovení průzkumného území rozhoduje stát, nikdo jiný. „Od počátku jsem odděloval průzkumy a projekt úložiště, a to stále platí," podotkl.

Nyní platí, že průzkumy budou od příštího roku pokračovat pouze v Horce a Kraví hoře. Do ostatních lokalit by se podle prohlášení Ministerstva průmyslu a obchodu vrátily jen v případě nevhodných geologických podmínek, nebo když by se postoj Horky a Kraví hory změnil v negativní.

Oslovení starostové z Horky nicméně říkají, že úložiště nechtějí. Zdeněk Souček je proto nakloněn vystoupení z pracovní skupiny Dialog. „Je zbytečné, abychom tam byli, když se nám podmínky mění za zády," vysvětlil.

Podle Jany Nožičkové budou také následovat protesty obyvatel Horky.

Autor: Kamil Černý

17.7.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení