Čahoun v mikulášské sutaně měřil hodně přes dva metry. A se zlatou mitrou na hlavě už byla jeho výška přímo nadpozemská. Cestující se s ním na peróně nechávali fotit, vkládali mu do náruče svá dítka a natáčeli si jej na památku kamerou. „Náš spolek má velké možnosti," směje se organizátor jízdy Martina Kouřil. Mikuláše našel Spolek pro veřejnou dopravu na jihozápadní dopravě prakticky ve svých řadách, dlouhán je bratrem jednoho z členů. Na mimořádnou sobotní jízdu organizátorům přispěli sponzoři. Díky nim se mohly děti svézt zdarma.
Na moravskobudějovickém nádraží předseda spolku Kouřil také představil malé překvapení: Malou motorovou lokomotivu přivezenou z českých Budějovic, která by se měla stát základem výletního vlaku. Po jemnické trati by mohl pendlovat už v létě příštího roku; tedy pokud dlouhodobá snaha o zachování osobní dopravy na trati povede ke zdárnému cíli. Předcházet mu budou ještě dlouhá jednání o převzetí trati do správy města Jemnice. „Věříme, že pro tyto plány najdeme podporu a pochopení nejen u zastupitelů místních samospráv," řekl Kouřil.
Cestující se ovšem už nyní mají na co těšit. Výletní vlak na jemnické trati by byl vyhlídkový. Podobný, jako jezdí do Nového Údolí na Šumavě. „Mám zkušenost, že lidé se chtějí rozhlížet po krajině. Otevřené vozy jsou, myslím, velká atrakce," dodal Kouřil. Vyhlídkový vlak s bufetem by sloužil nejen pro výletní svezení. Využít by jej mohli i zájemci pro uspořádání narozeninových jízd, podnikových akcí nebo svateb.