Roli pekelníka by neměnil. „Mikuláš není tak zábavný. Navíc chodíme stále stejná parta a tato úloha se už pětatřicet let nepřeobsazovala,“ prozrazuje Starý. „Přicházíme na pozvání. Ti, kteří chtějí, abychom je navštívili, se zapíší do seznamu, který máme v našem obchodě a ve škole. Už se moc těším,“ dodává.

Připravený je i Jan Fousek, který s pěti kamarády postraší rodiny z Chotěboře a její místní části Počátky. I on se představí jako zástupce pekla. „Jsem ten, který nosí knihu hříchů,“ chlubí se. „Dáváme to dohromady teprve od pondělí, protože jsme čekali, jestli se opatření rozvolní a my skutečně budeme moci vyrazit,“ doplňuje.

Navzdory obavám, že čerti a Mikuláši letos kvůli koronaviru vůbec nevyrazí, je prý nakonec poptávka zhruba stejná jako v předchozích letech. „Zatím si nás objednalo devatenáct zájemců. Máme pár stálých, ale ozývají se i noví. Dvacet návštěv je každoročně náš strop, jinak bychom to nestíhali,“ vysvětluje Fousek.

Pravidla pro Mikuláše
- sejít se může maximálně deset lidí (neplatí pro členy rodiny)
- povinná je rouška
- všichni by měli dodržovat bezpečnou vzdálenost
- anděl bude sladkosti rozdávat v rukavičkách

V krátkém čase se mikulášský seznam zaplnil také v Humpolci. „Už máme plno. Poslední rodina se nám přihlásila v pátek dopoledne. Zájemců by si sice bylo více, ale řekli jsme si, že to letos kvůli koronaviru trochu omezíme a nad deset nepůjdeme,“ informuje Viktorie Turková a dodává, že i u nich jsou roušky samozřejmostí.

Mikulášská jízda

Jednou z těch, kteří nadpřirozenou partičku sháněli, je například máma dvou dcer Barbora Říhová z Jihlavy. „Zveme si je už čtvrtým rokem. Letos jsme sice kvůli pandemii zvažovali, že tuto tradici přerušíme, ale nakonec jsme se s manželem shodli, že to holkám nemůžeme udělat. Básničky mají natrénované a ptají se na Mikuláše už měsíc,“ svěřuje se.

Naopak v Dalešicích jsou o něco opatrnější. Vsadili jen na mikulášskou jízdu městysem. „Vzhledem k vládním opatřením nemůžeme pořádat klasické rozsvícení stromu, při kterém by se děti jinak sešly a dostaly od Mikuláše dáreček. Přešli jsme proto k záložní variantě - nazdobíme malé nákladní auto a za zvuku vánoční muziky projedeme dědinu,“ přibližuje plány na sobotu dalešický starosta Jiří Loukota.

Vyrazí po ukončení adventního vysílání rozhlasu kolem páté odpoledne. „Děti budou moci Mikuláše s jeho nepostradatelnou družinou pozdravit z oken svých domovů. A samozřejmě od nich dostanou nějaké dárkové balíčky,“ slibuje Loukota.

To v Pelhřimově jdou s dobou ještě více. Čerti malé neposedy postraší na dálku. „Klasické čertí rojení jsme letos kvůli opatřením zrušili, nicméně vymysleli jsme náhradu. Vyhlásili jsme soutěž, ze které vyšlo deset výherců, ke kterým se v sobotu připojíme on-line přes Messenger. Rodiče se nemusí bát, vše bude neveřejné a skutečně to zůstane jen mezi jimi a čerty,“ podotýká Vlasta Vlčková z pořádajících kulturních zařízení města.

Program upraví každému na míru. „Jednotlivým rodičům jsme poslali dotazník, kde je jméno, věk a zájmy jejich dítěte, abychom o něm získali základní přehled. Pak je tam prostor na dobré skutky a samozřejmě i na to, v čem zlobí. Nemusí se však bát, budeme hodní. Jde nám hlavně o to nepřerušit naši tradici,“ uzavírá další pelhřimovský „kulturysta“ Michal Strnad.