Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meziříčko je na mrtvém bodě. Zastupitelé už spolu nemluví

Meziříčko - Obec s ani ne sto obyvateli je i po čtyřech měsících od voleb bez fungujícího vedení. Nynější situace mezi dvěma znesvářenými tábory, které tvoří zastupitelstvo, se zdá být bezvýchodná.

26.2.2015
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Michal Fanta

„Teď v zimě tam nejezdím příliš často, spíš jen občas zkontrolovat chalupu, co ale vím, tak je to tam na mrtvém bodě," řekl jeden z osadníků Meziříčka František Beneš. „Takovou situaci jsem v žádné jiné vesnici neviděl. Je to smutné," poznamenal.

Každá ze stran, která do voleb vyslala své zástupce, má svou pravdu. Sdružení nezávislých kandidátů Meziříčko sice zvítězilo a získalo většinu tří mandátů z pěti. Bývalý dlouholetý starosta a lídr sdružení Miroslav Pátek však ve funkci pokračovat již nechce. „Upřímně si to nedovedu představit. Jakmile bych se stal znovu starostou, začala by opět smršť udání, druhá strana to nazývá podání, na různé státní instituce a policii," vysvětloval Miroslav Pátek.

Po loňských komunálních volbách proto navrhl, aby se novým starostou stal opoziční zastupitel z uskupení Za spokojené soužití. Zdeněk Outulný však ve funkci vydržel jen týden, protože jej třípětinová většina údajně nepodporovala a na jím svolanou schůzi nedorazila.

Obec tak nyní funguje ve značně omezeném režimu. O placení faktur a hrazení závazků vůči pojišťovnám se stará Miroslav Pátek, k čemuž jej pověřila většina zastupitelstva. Obec však nemá rozpočet a nečerpá dotace.

Opozice to klade za vinu právě Miroslavu Pátkovi. „Má v zastupitelstvu většinu," poukázala zastupitelka Miroslava Zemanová ze sdružení Za spokojené soužití. „Moje děti chodí ráno do školy potmě a dětské hřiště je pro ně nebezpečné. Akce pro seniory nebo právě děti tady absolutně chybí," mínila opoziční zastupitelka.

Tomu se však bývalý dlouholetý starosta brání. „Dozvídáme se, že jsme tady nic neudělali. Vždyť jsme sem z Evropské unie dostali miliony korun na nové silnice," upozornil Miroslav Pátek. „Každé zastupitelstvo je přece hodnoceno podle toho, kolik prostředků do obce přivede," poznamenal.

Nechtějí rozhodovat

Situace se zdá být bezvýchodná. Třípětinová většina v zastupitelstvu sice může rozhodovat sama, avšak nechce. Zbylé dvě opoziční členky se spolu sice mohou scházet, jejich jednání ale nikdy nebude usnášeníschopné, protože netvoří většinu zastupitelského sboru.

Ten se ve svém plném složení není schopen sejít. Jedna strana obviňuje druhou z nečinnosti. Řešení nezná ani zákon. „Zastupitelstvo není vázáno žádným termínem, dokdy by si starostu muselo zvolit a záleží tak čistě na něm, kdy, a zda vůbec, si svého starostu zvolí," řekl mluvčí Ministerstva vnitra Josef Holek. „Nemáme žádnou pravomoc situaci řešit jinak, než na obec pouze metodicky působit v tom smyslu, aby byl starosta co nejdříve zvolen," doplnil.

Ústupek nabídla Miroslava Zemanová. Hodlá rezignovat, stejně tak všichni její náhradníci ze sdružení Za spokojené soužití, vyvolat tím nové volby, protože počet členů zastupitelstva nesmí klesnout pod pět, a v nich už se o křesla v zastupitelstvu neucházet. Zda to ale povede ke světlé budoucnosti Meziříčka, ukáže až čas.

Zastupitelé se však zatím nedohodli ani na tom, kdy se na společném jednání potkají. Miroslav Pátek se navíc po nejméně třech neúspěšných pokusech o svolání schůze zařekl, že již žádnou další připravovat nebude.

Autor: Kamil Černý

26.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení