Stěhování takového množství knih nebude nic jednoduchého. „Průběžně jsme několik měsíců předem plánovali, jak to provést. Již jsme oslovili některé školy, jejichž žáci by nám pomohli přemísťovat knihy. Na nejexponovanější termíny rádi přivítáme i dobrovolníky z řad veřejnosti. Nábytek a regály jsou ale těžké, na to si i kvůli bezpečnosti práce najmeme specializovanou firmu,“ doplnila Dočkalová.

Hlavní budova Městské knihovny Třebíč v Hasskově ulici.
Třebíč se pustí do opravy knihoven. První na řadě bude hlavní budova

Harmonogram fungování knihovny najdete ZDE.

Do pátku prvního března pojede knihovna v obvyklém provozu. „Od čtvrtého do osmého března už musíme uzavřít úsek naučné literatury pro dospělé v prvním patře. Budeme ji přesouvat zcela mimo budovu,“ upozornila ředitelka s tím, že na největší změnu se čtenáři budou muset připravit hned poté – od jedenáctého až do konce března bude totiž knihovna uzavřena zcela a bude se přemísťovat zbytek dospělého a dětské oddělení. „Nebude možné provádět ani objednávky a rezervace knih, protože knihy budou v krabicích. Lidé budou moci využít služeb poboček v Modřínové ulici a v Borovině. Od druhého dubna knihovnu opět otevřeme, vchod bude ale až do konce rekonstrukce z průchodu mezi Karlovým a Komenského náměstím,“ doplnila ředitelka.

Lidé tak během rekonstrukce, která potrvá až do října, o možnost půjčování knih nepřijdou, musejí se však připravit na řadu omezení. Například už zmíněná naučná literatura, a pravděpodobně i část dětských knih, budou přístupné jen po objednání jako za covidu – tedy telefonicky, mailem či přes on-line katalog. Čtenáři nad sedmdesát let mohou po dobu celé rekonstrukce také jednou měsíčně požádat o dovoz knih.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záhada bazénu u třebíčské školy: nikdo neví, zda někdy sloužil svému účelu

Zdroj: Deník/Milan Krčmář