Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Třebíč připraví nový územní plán

Třebíč – Rok 2014 si stanovili třebíčští radní jako rok, kdy chtějí veřejnosti představit definitivní podobu nového územního plánu města. Než tomu tak bude, čekají je náročné přípravy a diskuze.

14.1.2011
SDÍLEJ:

Třebíčská radniceFoto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Současný územní plán je podle architekta Lubora Herzána v mnohém nevyhovující, protože v řadě míst by mohly být nastaveny mantinely volnější a v jiných naopak chybí přísnější kritéria. Změny se dotknou řady zásadních míst ve městě. Jde nejen o obchvat města, související dopravním systémem, ale také městský park.

Město Třebíč má platný územní plán, který byl schválen v roce 1998. Podle starosty Pavla Heřmana je územní plán města nutno aktualizovat už kvůli požadavkům nového stavebního zákona. Podle starosty by se nový územní plán měl stát především potřebným funkčním dokumentem. „V době, kdy byl schválen územní plán města, nebyla ještě třebíčská bazilika zapsaná v památkách UNESCO,“ upozornil starosta.

„V současné době je územní plán prakticky pouze nástrojem limitujícím využití pozemků,“ zauvažoval architekt třebíčské firmy Dis projekt Milan Grygar nad stávajícím územním plánem města. Jakou podobu by měl mít plán nový, naznačil: „Kromě běžné praxe, vyplývající z platné legislativy, se územní plán musí stát - na základě definovaného ekonomického, demografického a dalších potenciálů - nástrojem řízení a rozvoje města. Musí stanovit srozumitelné limity urbanizace, musí být funkčně jednoduchý a přehledný.“

Chybí i řešení propojení památek

Na zpracování by se měla podle Grygara podílet širší lokální odborná a podnikatelská veřejnost. „Je věcí a zájmem radnice, jak toto zapojení zorganizovat, koordinovat a využít,“ zdůraznil.

Co by mělo být součástí územního plánu se zamýšlel také ředitel Pozemkového úřadu Třebíč František Jaša: „Územní plán města Třebíče by měl vyřešit všechny problémové oblasti, které se týkají obyvatel města Třebíče a jeho okolí. Měl by například řešit nedostatek stavebních míst ve městě, dořešit obchvat města, vyřešit parkovací plochy a odstavná parkoviště na okraji města, vytvořit klidová místa, rozšířit plochy zelených prostranství.“

Konkrétní nápad, jenž by město mělo zahrnout do územního plánu, přidal jednatel třebíčské firmy Archatt Památky František Joura: „Co mi tu výrazně chybí, je propojenost památek klidovou zónou, abychom turisty nenaháněli z jednoho místa do druhého auty. Aby procházka Třebíčí měla hlavu a patu. S tím souvisí zlepšení průchodnosti parků, vytvoření in-line dráhy a podobně.“

Město Třebíč je podle něj nádherné historické město s krásným přírodním bohatstvím a na to by se při tvorbě nového územního plánu nemělo zapomenout.

Chtějí schůzku s Heřmanem

K přípravám na nový územní plán města mají co říci i okolní integrované obce, neboť jeho zpracování zahrne i jejich katastrální území.

Předsedkyně osadního výboru Pocoucova Marta Sobotková Deníku sdělila: „Určitě hodláme do budoucna řešit obchvat Pocoucova, který by měl být do územního plánu zahrnut. Občané na mě naléhají, že se chtějí sejít s panem starostou Heřmanem a zastupiteli města a požadují, aby na schůzku přišel i někdo z krajského úřadu, kdo má na starosti silnice. A to je i moje podmínka.“

Očekávat lze, že připomínky vzejdou i ze strany obce Račerovice, kde si lidé koupili pozemky, aby si tam vystavěli dům. Současný územní plán jim však ve výstavbě brání, poněvadž v místě pozemků plán počítá s narovnáním silnice, nikoliv zástavbou.

Město vzkazuje:

Město Třebíč žádá vlastníky nemovitostí na území města a jeho místních částí o provedení kontroly využití území, které vlastní. V případě zjištění nesouladu stávajícího využití území se současně platnou dokumentací ÚPNSÚ Třebíč má fyzická i právnická osoba právo požádat do 31. května 2011 o změnu využití území (např. za účelem výstavby rodinného domu, rekreačního objektu či objektu pro podnikatelské účely). Kontrolu využití území lze provést dotazem na oddělení Úřadu územního plánování MěÚ Třebíč. Od 17. ledna budou mít občané v případě potřeby k dispozici na webových stránkách města také formulář žádosti o zařazení pozemku do Územního plánu Třebíč.

Autor: Eva Bártíková

14.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení