„Mám obavy, abychom nemuseli od ledna kvůli výplatám dávek jezdit z Jaroměřic až do Třebíče. Mám dvě malé děti a vůbec nevím, jak bych s nimi jízdu autobusem a trmácení někde ve frontě na úřadu práce v Třebíči ustála,“ přiznala obavy Jitka Dvořáková z Jaroměřicka.

Není sama. Podobné úvahy zaznívají i z jiných koutů regionu.

Někde se totiž od ledna nejen změní místo vyplácení dávek, ale i podstatně zúží doba vyřizování a sice z obvyklého pětidenního provozu v týdnu na pouhé dva úřední dny. Obavy zaznívají i od zkušených úředníků radnic.

„Je až překvapující, jak chce úřad práce všechno zvládnout. Na naší agendě, kterou přebírá, bude pracovat jen poloviční počet úředníků než dosud,“ kroutila hlavou jedna z úřednic radnice. Své jméno si nepřála zveřejnit.

Sociální dávky už nebudou od ledna vyplácet v budově radnice v Moravských Budějovicích.

„Dávky v hmotné nouzi, příspěvek na péči a dávky pro osoby se zdravotním postižením se budou od ledna vyplácet v budově bývalé KPS, kde sídlí úřad práce,“ sdělila vedoucí sociálního odboru moravskobudějovické radnice Jana Loiblová.

Podle jejích informací budějovická radnice za rok vyplatila dávky zhruba 1 600 klientům, zmíněné agendě se věnovalo sedm pracovníků, čtyři přechází na úřad práce.

Jen dva dny v týdnu

V Hrotovicích zatím vypláceli pouze dávky v hmotné nouzi na městském úřadě prakticky všechny pracovní dny v týdnu. To se v lednu změní.

„Dávky hmotné nouze vyplatí v Hrotovicích pracovnice nadále v budově městského úřadu dva dny v týdnu,“ informoval vedoucí oddělení zaměstnanosti krajské pobočky Úřadu práce ČR Miloš Zauf.

Dávky hmotné nouze si tak v Hrotovicích budou lidé moci vyřídit pouze v pondělí a ve středu. Na všechno bude jedna pracovnice, která bude dva dny v týdnu zaměstnána pod úřadem práce, zbývající tři dny bude pracovat pod radnicí.

„Průměrně tu vyplatím osmdesát dávek za měsíc, za rok je jich téměř tisíc,“ přiblížila pracovnice hrotovické radnice Ivana Došková. Jak by situace vypadala, v případě, že by jí časem přibyla i výplata ostatních dávek, si prý zatím neumí vůbec představit.

Situace se mění i v Jaroměřicích nad Rokytnou. Zatímco dosud dávky v hmotné nouzi vyřizovali prakticky ve všechny všední dny, od ledna je už pod hlavičkou Úřadu práce ČR budou zajišťovat sice stále v budově radnice, ale pouze dva dny v týdnu v pondělí a středu. Na dva dny v týdnu se smrskne i vyřizování dávek v Jemnici, kde už si ovšem od ledna dávky v budově radnice lidé nevyřídí. Zamířit budou muset do Tyršovy ulice do kontaktního místa úřadu práce. V Náměšti nad Oslavou bude výplatu dávek SSP zajišťovat pracoviště na Palackého ulici, ostatní dávky budou vypláceny na radnici na Masarykově náměstí. V Třebíči místem pro výplatu sociálních dávek zůstává radnice.