V Hrotovicích hrozí za některé případy až padesáti tisícikorunovou pokutou, jak uvádí webové stránky města. Ty zmiňují zákony, umožňující majitele psa potrestat pokutou až do výše dvaceti tisíc korun za znečištění veřejného prostranství zvířetem. A v případě úniku hospodářských zvířat lze udělit chovateli sankci až do 50 tisíc korun. Za pobíhání zvířete po komunikaci lze jeho majiteli udělit pokutu do dvou tisíc korun. Podobné upozornění zveřejnila také například obec Bransouze.

Co vedlo hrotovickou radnici k takovému kroku, přiblížil místostarosta Antonín Mlynář: „Máme extrémně znečištěná veřejná prostranství. A nepomohlo ani umístění košů na psí exkrementy se sáčky. Toto je snaha, probudit majitele psů z letargie.“

Jak sdělila starostka Hrotovic Hana Škodová, je prakticky v každém druhém domě ve městě jeden pes. Ale donutit majitele k tomu, aby po svých psech uklízeli, se nedaří. „Jedni se starají o předzahrádky a úklid před domem a druzí jim to kazí tím, že neuklidí po svém psovi exkrementy,“ zlobil se místostarosta Mlynář.

S psími exkrementy bojují i v Třebíči

Na radnici v Třebíči evidují téměř na tři tisíce nahlášených psů. I tady se potýkají v ulicích města se znečištěnými veřejnými prostranstvími od psích exkrementů.

„Majiteli psa můžeme udělit pokutu až tisíc korun a zpravidla ji udělujeme častěji než domluvu, protože kvůli zhoršující se situaci jsme vše zpřísnili,“ poznamenal ředitel třebíčské městské policie Ladislav Prvák.

Důraznější páky na neposlušné majitele psů prý ani jejich policie nemá. Aby se mohlo zahájit správní řízení a po majiteli psa vyžadovat vyšší pokuta, například až do výše 20 tisíc korun za znečištění veřejného prostranství, je podle Prváka nutno shromáždit řadu důkazů, na což policisté nemají dost sil ani prostředků.