Naposledy se k omezení parkování rozhodli v Žirovnici na Pelhřimovsku. Podle starosty Žirovnice Radka Vopravila to některé řidiče nepotěší. „Jedná se o změnu parkování na Havlíčkově náměstí,“ řekl Deníku starosta. Jak vysvětlil, někteří řidiči používají náměstí jako odstavné parkoviště, protože je to zadarmo. Na náměstí už dělníci montují parkovací závory. Od července zavádí město i systém platby. „První hodina je zadarmo. Každá další za třicet korun. Od šesti večer do šesti ráno je stání nadále zdarma,“ upřesnil starosta. Jak zdůraznil, město nechce na parkování vydělávat. Pod náměstím půjde dál parkovat zadarmo.

Ze stejných důvodů zavedli placené parkování, byť jen za pár korun, v centru Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Kousek dál ve Světlé nad Sázavou nechali přestavět celé náměstí Trčků z Lípy a zpoplatnili parkování. Výše poplatku je dvě koruny za první hodinu, ale pak dvacet za každou další započatou hodinu, a to vždy od pondělí do pátku v době osmi ráno do čtyř odpoledne. Podobný přístup zvolila i další města na Vysočině.

Platit, nebo neplatit? Podle řidiče Martina Kučery z Havlíčkova Brodu záleží na ceně. „Všechno něco stojí. Pravda ale je, že tam, kde se za parkování neplatí nic, si každý šofér dělá, co chce, a vládne chaos,“ prohlásil.

V jiných městech nesahají hned k placení, ale snaží se dobu parkování aut v centru co nejvíc omezit. Hříšníky, kteří to nedodrží, čeká pokuta. Platí to pro místní i turisty.

Dvě hodiny a dost, vzkazuje Velká Bíteš na Žďársku. Podle vedoucího městských strážníků Pavla Hradeckého tak už nedochází k situacím, kdy řidič nechal auto na náměstí a jel za prací do Brna. „V Bíteši jsou první dvě hodiny stání v centru zadarmo, ale řidič si musí umístit za sklo auta parkovací kotouč. Celý den stání je za sto korun. Řidič si může koupit parkovací kartu nebo platit pomocí SMS,“ vysvětlil Deníku. Parkování o víkendech je zadarmo.

Parkování s časovým omezením platí i v Třešti na Jihlavsku. Město Telč má co do parkování v centru jednu zajímavost. Na určitou dobu v turistické sezoně auta z centra vyžene. V období od 1. června do 30. září platí v Telči úplný zákaz vjezdu všech vozidel na náměstí Zachariáše z Hradce po celý den. Vjezd je povolen pouze vozidlům dopravní obslužnosti, zásobování, vlastníkům parkovacích karet a vlastníkům městem vydaných povolení.

Konkrétně v Humpolci omezí parkování v centru od prvního července. Radnice se na takový krok ale připravovala už daleko dřív. Počet aut v centru rychle stoupá. Týkat se to bude především Horního a Dolního náměstí či Husovy ulice. „Většina aut parkuje na Horním i Dolním náměstí po celý den. Pro krátkodobé parkování tak nezbývá místo,“ vysvětlil mluvčí radnice Jiří Aujezdský.

Humpolec omezí parkování na dvě hodiny v pracovních dnech od osmi hodin ráno do čtyř hodin odpoledne. „Kontrolu bude vykonávat policie. Parkovací hodiny budou zdarma k vyzvednutí na městském úřadě na Horním náměstí, na stavebním úřadě na Dolním náměstí a v turistickém informačním centru na ulici Husova,“ doplnil Aujezdský.