„Jednoznačně jsme si vybrali menšinovou vládu,“ oznámil verdikt předsednictva KVV ČSSD vysočinský šéf Libor Joukl. Obě pravicové strany toleranci či podporu takovému řešení striktně odmítly. „I nás to trochu zaskočilo,“ přidal svůj hlas Karel Tvrdý, předseda komunistů v kraji.

Odvážný odhad

„Myslím, že to tak asi nezůstane,“ zakontroval včera Daniel Hanzl, sociolog, když komentoval variantu menšinové vlády. A hned dodal svůj odhad. „Jako nejpravděpodobnější stále vidím variantu spolupráce ČSSD a KDU–ČSL. Odhaduji, že tak v příštím týdnu oznámí lidovci, že se dohodli s vítězi voleb a že klidně mají tři místa v radě kraje. Ale stát se může i něco jiného, protože kdybych to věděl tutově, tak si na to vsadím!“

Co tedy vedlo sociální demokraty k rozhodnutí, o kterém si jejich političtí partneři mysleli, že už je mimo hru? „Řekl bych, že jsou tři hlavní důvody. Máme velmi silný mandát, 21 hlasů představuje v novém sboru 40 procent, takže chceme tuto důvěru voličům splatit. Názory na rušení zdravotnických poplatků jsou pro nás klíčovým bodem, a nejsme si jisti, že v některých koalicích by se to podařilo prosadit. A také náš záměr na duhovou koalici, tedy zastoupení všech čtyř stran v radě kraje, nevyšel. Takže teď budeme hledat podporu u všech a já rovnou říkám, že nemám problém s tím, najít ji i u komunistů,“ shrnul Joukl.

Právě KSČM cítí, že by její šance mohly být nyní opravdu vyšší. „Jsme od roku 1989 v klatbě, což by se teď mohlo změnit. Odhaduji, že tak z devadesáti procent se prolínáme i v programových bodech,“ přidal Karel Tvrdý další argumenty. Jihlavský sociolog Hanzl však tuší, že celá záležitost spolupráce obou levicových seskupení je přece jen komplikovanější.

„Určitě by sociální demokraté našli s komunisty v mnoha případech společnou řeč, ale tato jistota by mohla být nebezpečná do budoucna. A především ODS by to jistě dokázala dobře argumentačně využít ve svůj prospěch.“

A tak se zdá, že ani jednoznačné slovo vítěze voleb příliš světla do celé situace nepřineslo. Do ustavujícího zasedání nového krajského zastupitelstva (14. listopadu) zbývají v této chvíli dva týdny. „Tuším, že všichni vyjednavači zrychlí svoje tempo. Krátí se jim totiž i čas na přípravu programového prohlášení,“ uzavírá Hanzl. V pátek večer ještě došlo ke schůzce zástupců ČSSD, ODS a KDU–ČSL. „Nabídli jsme vítězům voleb, aby měli zájem pracovat na vzniku trojkoalice. Sociální demokraté si vzali čas na rozmyšlenou,“ informoval o posledním jednání šéf lidovců Václav Kodet.