Protest nebyl dobře koordinovaný. Přesto vláda od návrhu ustoupila

„O protestní akci nic nevím, ve škole nám nic neřekli,“ poznamenala studentka gymnázia Gabriela Malenová. „Nemyslím si, že bychom podcenili přípravu. Poslali jsme e-maily do mnoha škol a informovali jsme média,“ bránil se přímo ze Staroměstského náměstí jeden z hlavních organizátorů Adam Budinský.

„Já jsem se o tom dozvěděl z internetu. Posílal jsem e-mail organizátorům, ale odpověděli mi teprve v předvečer demonstrace,“ postěžoval si student gymnázia Jan Dvořák. „Původně jsme měli v plánu jet, ale vedení školy nás odmítlo z těchto důvodů pustit. A taky výlet do Prahy z Třebíče není jen tak, jsme tady prostě z ruky,“ řekl.

V jiných regionech podpořily školy své studenty více. „Každý třeťák, který požádal o volno kvůli protestu, byl omluven. Škola stojí stoprocentně za nimi,“ uvedla Jaroslava Budinská učitelka Gymnázia v Jaroměři a zároveň matka organizátora. „Naše škola nám nic neřekla. Dozvěděla jsem se o protestu jinde,“ prozradila studentka Barbora Němcová, která je také předsedkyní Studentského parlamentu v Třebíči. Ani tam nepřišla otázka státních maturit a plánované demonstrace na přetřes. „Vůbec jsme o tom nemluvili. Žádnou organizovanou podporu protestu jsme neplánovali,“ dodala.

Proti jsou i učitelé

Se státními maturitami, které se měly podle původních plánů zavést příští rok, však souhlasí málokdo. Včetně učitelů. „Proti státním maturitám jako takovým nic nemám. Přichází však příliš brzo. Je to hodně zmatené, nikdo nic neví. Na státní maturity by se měli studenti připravovat již od prvního ročníku studia,“ vysvětlila Renata Hrušková, učitelka ze Soukromé střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Třebíči. O protestním průvodu se dozvěděla ráno z televize. Pražští demonstranti se nakonec dočkali ústupku. Vláda včera odsouhlasila odložení, ale návrh musí ještě projít parlamentem. „Pokud to neprojde, budeme protestovat dál.

Nechceme být pokusní králíci,“ uvedl Budinský. „Státní maturity nejsou dostatečně připraveny. Neměly by se rozběhnout teď. V případě další demonstrace se určitě zúčastním,“ prohlásil gymnazista Dvořák.