Prvních šest studentů se nyní připravuje na závěrečné zkoušky. „Podle předběžného odhadu by letos mohl být zájem o výuční listy vyšší,“ myslí si ředitel školy Alois Novák. Ve škole každým rokem maturuje kolem 70 až 80 studentů.

"Povolení od ministerstva školství jsme dostali až loni v červnu, nábor se dělal pozdě," uvedl Novák. Podle něj by o výuční list mohli stát studenti, kteří se nedostanou na vysokou školu. Získají praxi, již ve svém oboru nutně potřebují a vydělají si peníze," podotkl. Praktické znalosti se mladým lidem budou hodit i ve vedoucích pozicích a otevírají jim cestu také k soukromému podnikání.

O stavební řemesla je v kraji velký zájem, o klasické učební obory ale mládež příliš nestojí. Podnikatelé si absolventy stavební školy berou ochotně nastálo i na praxi. Během roční výuky stráví studenti ve škole tři až čtyři měsíce, zbývající čas pracují v podnicích. Jejich plat se pohybuje od 50 do 70 korun hrubého za hodinu.

Podle Zdenka Ludvíka z krajského odboru školství není taková možnost získání výučního listu na odborných středních školách Vysočiny obvyklá. Jedním z důvodů je to, že školský zákon konání zkrácených kurzů umožňuje až od roku 2005. "Myslím, že obecně je to docela dobrá věc," řekl Ludvík. Podotkl, že některé školy již takovou možnost studentům nabídly, ale bez většího ohlasu. Proto se do nového typu vzdělávání raději nepustily.