Stavební horečka způsobila, že na cihly a zateplení se musí čekat

Zateplovací vata, polystyrén a cihly. To je materiál, na který si nejčastěji musíte ve stavebninách počkat. „Se zateplovacími materiály je problém. Na vatu zákazníci čekají až čtyři nebo pět měsíců,“ potvrdila Pavla Sochorová z firmy Čikom stavebniny v Třebíči. Podobná je situace i jinde. „Na fasádní zateplovací vaty se čeká tak průměrně tři měsíce. Tato situace trvá už tak asi rok,“ řekl Radek Homolka z firmy Svamab v Jaroměřicích. Podle Kateřiny Tisekové z firmy Kapucín je trochu problém s polystyrénem, ale vatu u nich zatím mají. „My jsme naštěstí zateplili už loni a jsme moc rádi, protože pak se materiál sháněl čím dál hůř,“ svěřila se majitelka nového domu Šárka Majerová.

Nejsou ani cihly

Bohužel na lepší časy se neblýská ani co se týká nejzákladnějšího stavebního materiálu, cihel. Situace není ideální. „Na cihly se čeká tak průměrně tři měsíce,“ uvedla Sochorová. Záleží také samozřejmě na konkrétních prodejcích a přáních zákazníků. Například v jaroměřických stavebninách trvá dodání jeden týden. Problém s čekáním na cihly připustila i Kateřina Tiseková z firmy Kapucín v Třebíči. Soukromý výrobce cihel na Vysočině také potvrzuje, že zájem o cihly je vyšší. „Pokud si k nám přijede někdo cihly objednat, musí čekat tak týden. Na podzim čekáme ještě větší zájem. Byli tu dokonce z Polska se ptát, jestli jim nevyrobíme cihly. Ty jsme však odmítli,“ potvrdila Jana Křesťanová z cihelny Bohdalov.

Příčinou je mírná zima a rozvoj stavebnictví

Letošní zima byla velice mírná, a tudíž příznivá pro veškeré stavby a opravy. Stavět se dalo prakticky po celý rok. „Ano, myslím, že díky mírné zimě se tempo prodeje a poptávky ještě zvýšilo,“ potvrdil Radek Homolka. Podle Pavly Sochorové zato může také rychle rostoucí rozvoj staveb v Polsku, na Slovensku a na Ukrajině. Proto jsou dodací lhůty několikanásobně delší. „Letošní rok je opravdu hrozný. S čím nikdy nebyl problém, tak nastává teď,“ žehrá Sochorová. Ani neustálé zdražování stavaře neodradilo.