Využije novelu zákona, která obcím dává pravomoc vynásobit stávající daň koeficientem 2, 3, 4 nebo 5. Zastupitelé Třebíče ve čtvrtek schválili dvojnásobek.

A mohlo být ještě hůř, kdyby dali na doporučení rady města a přímluvu místostarosty Jana Karase (KDU-ČSL) daň ztrojnásobit. „Jsme jedno z prvních měst, které změnu zákona využívá. Je na místě daň zvýšit. Občané si budou vědomi, jaké částky město vynakládá, aby se jim tu dobře žilo,“ řekl Karas. „Přispívají jen na komunální odpad a symbolickými poplatky ze psů,“ dodal.

Vybrané daně by podle něj výrazně pomohly rozvoji města.
Vytáhnout z kapes daňových poplatníků trojnásobek dnešní částky se však většině zastupitelů příčilo. Našli se i tací, kteří by daně nezvýšili vůbec. „Myslím, že zvyšování daní, které nám předvádí pravicová vláda, úplně stačí,“ prohlásil Vladimír Malý (ČSSD). Jeho stranický kolega, místostarosta Miloš Mašek je toho názoru, že město mohlo získat peníze jinou cestou a neudělalo to. „Deset procent lidí jsme zvýhodnili, když jsme jim levně prodali byty.

Cenu jsme nezvýšili ani letos. Tahat teď z jiných peníze mi připadá trapné,“ dal se slyšet.
Návrh na trojnásobek daně byl nakonec smeten pod stůl. Pro koeficient 2 hlasovalo patnáct zastupitelů: Daneš Burket, Jaromíra Hanáčková, Simona Kafoňková, Stanislav Mastný, Ivo Uher (ODS), Marie Černá (SNK-ED), Julie Dolejší (KSČM), Pavel Heřman, Marie Rynešová, Jolana Smolová, Petr Škarabela (HZNR), Pavel Janata, Jan Karas (KDU-ČSL), Jan Uher a Milan Zeibert (SZ a SNK Břehy). Proti byl již zmíněný Vladimír Malý a Miloš Mašek (ČSSD), zdrželi se Naděžda Dobešová (ČSSD), Miroslav Zahrádka a Milan Ustohal (KSČM).

Zvýšení daně zřejmě Třebíčské moc nepotěší. Vedle vylepšení městského rozpočtu by mohlo mít i jiný efekt. „Majitelů obytných domů se příliš nedotkne, ale zemědělci a podnikatelé zaplatí dost. Nikdo nový už na Třebíčsko nepřijde, najde si radši jiný region,“ myslí si Lenka Konopáčová z Třebíče.
Roční výnosy z daní z nemovitostí se v Třebíči pohybují kolem jedenácti milionů. Po navýšení daní bude město o dalších jedenáct bohatší.


Daň z nemovitostí rok 2008 od roku 2009

Patrový dům 120 m2 526 Kč 1052 Kč
Obchodní prostory 45 000 Kč 90 000 Kč
3000 m2
Samostatná garáž 20 m2 120 Kč 240 Kč
Chata 36 m2 162 Kč 324 Kč
Výrobní podnik 75 000 Kč 150 000 Kč
10 000 m2
Zemědělec 50 ha 17 588 Kč 35 176 Kč