Ochranu úředníků snad v budoucnu zajistí tísňová tlačítka

„Myslím to naprosto vážně,“ potvrdil včera Deníku, „nerad bych dopadl jako v Karviné, kde úředníka zastřelili přímo na radnici.“

Mastný míní, že Mašek nebyl zbit náhodou. Incident je podle něj jen důsledkem veřejné nenávisti, kterou vyvolala média a pořad České televize Ostří hoši z Třebíče. „Jsem přesvědčen, že se tak děje po neustálé diskreditaci radních. Vysílání Reportérů ČT a novinové články dodaly odvahu i člověku, který se jinak chová normálně,“ konstatoval.

S takovým postojem ale zásadně nesouhlasí opoziční zastupitel Pavel Heřman. Ozbrojování politiků vidí jako paranoidní. „Pokud k tomu dojde, hodlám pana starostu vyzvat, aby nepovolil nošení zbraní na zasedání zastupitelstva. Odmítám násilí při řešení politických problémů,“ reagoval. Stanislavu Mastnému by doporučil úplně jinou variantu: „Pokud se pan místostarosta Mastný bojí, nechť si na své vlastní útraty najme bodyguarda.“

Divoký Západ

Jako šťastný krok by možné ozbrojení neviděl ani politolog Stanislav Balík z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. „Určitě to není adekvátní reakce. Pokud by každý, kdo se cítí být ohrožen, nosil zbraň, byli bychom za chvíli jako v Americe, kde běžně dochází k přestřelkám,“ zvážil. Nicméně prý chápe, že v podobné atmosféře, jaká nyní v Třebíči panuje, se někdo přestává cítit bezpečně. Otázkou však pro něj je, do jaké míry si každý jednotlivec na podobný incident nabíhá.

O případné ochraně úředníků teď přemýšlí i starosta města Ivo Uher. „Radnice zatím žádná bezpečnostní opatření nepřijala, vzpamatovává se ze šoku. V úvahu připadají snad tísňová tlačítka, která mají třeba pracovnice sociálního odboru. Případem násilí na radnici se bude zabývat bezpečnostní komise města,“ sdělil.

Miloš Mašek byl ve své kanceláři napaden v pondělí při předem sjednané schůzce. Údajným útočníkem je šestačtyřicetiletý inženýr Vlastimil Ondrák z Třebíče, jehož měla k útoku vyprovokovat nevyřešená situace s hlučným bydlením.