VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Martýrium pozďátecké skládky skončilo. Včetně oficiální tečky

Pozďátky – Zmizelo jedno vleklé mediální téma, kopce a údolí za Pozďátkami už jsou zase malebné. Jen cedule s informacemi o projektu už dnes připomínají, že tu dřív bývala skládka nebezpečných odpadů v havarijním stavu. 

13.4.2012
SDÍLEJ:

Sanace skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách je s definitivní platností minulostí.Foto: Libor Plíhal

Problém se podařilo vyřešit díky tomu, že státní úředníci udělali před třemi lety výjimku – rozhodli se vykoupit haldu zdejších jedů od soukromé společnosti Logika, sehnali obrovské peníze z Evropské unie, zaúkolovali státní podnik Diamo a dvouletá sanace za víc než půl miliardy se mohla uskutečnit. 

Výsledek je víc než dobrý. „Jsme fakt nadšení, vůbec jsme nečekali, že to bude tak pěkné, podařilo se dobré dílo a jsem tomu upřímně rád,“ zhodnotil proměnu území Jiří Válal, starosta Slaviček, pod které Pozďátky spadají. 

Sedmihektarová lokalita zůstane loukou s lesíky a balvanitým skluzem v údolí u potoka Prašince. Ves tu neplánuje výstavbu, není to v územním plánu.

Včera se sjeli politici včetně ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby, na improvizovaném ozvučeném pódiu ve větru a dešti řekli své projevy, přestřihli pásku a neformálně probrali život v rautovém stanu.

Podobné místo? Třeba u Bechyně

„Na Vysočině není žádné další podobné místo, které by bylo potřeba sanovat. V republice jich ale zůstávají desítky. Třeba ve Lhenicích u Bechyně taky usilují o sanaci skládky nebezpečných odpadů, ale u soudu neuspěli s požadavkem, aby to na svá bedra vzal stát,“ zmínil včera úředník ministerstva životního prostředí Karel Bláha.

Určitě stojí za to, vypravit se na vycházku do sanovaného území. Kde bývala plechová hala se stovkami sudů s jedy, prostřílená od místních kluků, je dnes louka, na které raší první tráva. Pěší můžou bez obav projít území. Už jim nezměknou podrážky bot od kyselinou prosáklé zeminy. Náklaďáky odvezly veškerou kontaminovanou půdu do hloubky místy až sedmi metrů za brány podniku AV Čáslav. Bylo jí přes 30 tisíc tun. Pomalu se začínají mít k světu pásy deseti tisíc vysazených stromků.

Kde skončily barely s víc než stovkou různých jedů? Nebezpečné odpady s obsahem azbestu byly uloženy na skládce v Nasavrkách u Litvínova. Odpady se stopami kyanidů skončily ve spalovně ve Vyškově. Skládkové vody firma odvezla do neutralizačních stanic do Brna, Otrokovic, Kunovic, do Letova u Prahy a do Tábora.

Skládka nebezpečných odpadů v Pozďátkách vznikla v roce 1991 pro potřeby třebíčského Bopa. Potíže nastaly v roce 1996, kdy se do podloží kvůli poškozeným armaturám dostaly jedy z odpadu, navezeného z přerovské Prechezy. Svou roli sehrál i fakt, že materiál z Prechezy byl nedostatečně neutralizován. Od roku 1997 byla skládka mimo provoz a střídala majitele, až ji v roce 2009 koupil stát od italsko – lucemburské společnosti Logika za 23 milionů korun.

„Sdružení obcí, které chtělo celý problém řešit už dávno, bylo jen krok od koupě už v roce 2002. Tehdy ale správce konkurzní podstaty udělal překvapivé rozhodnutí. Prodal skládku právě Logice. Tvrdím, že náklady na sanaci mohly být pětinové, kdyby se s ní začalo před deseti lety,“ říká dnes třebíčská radní Marie Černá, která tehdy působila na krajském úřadě a jednání se účastnila.

Nakonec se celkové uznatelné náklady na sanaci vyšplhaly na 529,3 milionu korun. 85 procent tvoří zdroje z EU, zbytek je ze státního rozpočtu a od Diama.

Autor: Hana Jakubcová

13.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení