Vítr je tak silný, že se vrcholek rozhledny znatelně chvěje. Lidé na sebe musí křičet, poryvy jim berou slova od úst – ale trubače nezastaví ani orkán. Všude kolem se rozléhá zvuk trubek, které právě dují Štěstí, zdraví, pokoj svatý vinšujeme vám. Zkrátka jako vždy, když se davy turistů těsně před silvestrem vypraví na nejvyšší kopec Třebíčska, 711 metrů vysokou Mařenku.

Pochodu se každoročně účastní stovky lidí ze širokého okolí. Ale trubačů, kteří jsou typickým jevem této akce, je tu dnes více než obvykle. „Hrávali jsme spolu v základní umělecké škole v Třebíči. Ale na Mařence jsme ještě nikdy nehráli, je to pro nás poprvé,“ vysvětlují Michal Špaček s Antonínem Cahou, kteří si coby pódium zvolili první patro rozhledny.

Anna Dvoranová. Třebíč
Videoanketa: V Třebíči novoroční ohňostroj bude. Lidé jsou pro i proti

Zatímco Špaček je ze Štěměch, které se nacházejí v těsné blízkosti Mařenky, Caha za svým kamarádem dorazil až z Rudíkova ležícího na severu Třebíčska. „V Rudíkově máme kapelu, kde hraji. Ale ta ani nemá jméno. Sem jsem si přijel zahrát pro radost,“ dodává Caha.

Oba mladíci pak na chvíli utichají ve své produkci, protože zezdola se ozývá další trubka hrající koledy – a hned po ní zazní i lesní rohy. Novinka, kterou si pro letošek připravili myslivci ze Štěměch.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Předsilvestrovské pochody na Mařenku každoročně organizuje mikroregion Podhůří Mařenky. Do něj patří Čáslavice, Chlístov, Markvartice, Předín, Římov, Rokytnice nad Rokytnou a již zmíněné Štěměchy. A právě štěměšská starostka Zuzana Svobodová je i předsedkyní mikroregionu. „Jsme moc rádi, že sem pořád chodíte v takovém počtu,“ kvituje starostka hojnou účast výletníků, kteří jako vždy nepřišli pouze z obcí mikroregionu, ale třeba i z Třebíče a mnoha vzdálenějších míst.

Ulice Vítězslava Nezvala.
KVÍZ: Pamatujete si na Třebíč před rokem 1989? Otestujte své znalosti

Svobodová je žena na svém místě, takže k obrovskému davu výletníků hned směřuje malou prosbu. „U vchodu na rozhlednu je cedule, kde je napsáno, jak poslat malý příspěvek. A když si vezmete, že by každý první nebo druhý dal stovku, můžeme si u rozhledny vybudovat krásné hřiště,“ kuje starostka železo, dokud je žhavé. „Také se stalo, že na výpisu z účtu byl u zaslané stovky vzkaz, že je naše rozhledna krásná. Což vždy potěší,“ dodává první žena mikroregionu.

Ta si spolu s dalšími starosty okolních obcí jako vždy připíjí na šťastný vstup do nového roku a další rozvoj jejich vesnic. „Hodně štěstí a držte se!“ vzkazuje Svobodová všem divákům.

Někteří z nich mají v rukou mobily, do nichž něco ťukají. Zdá se, že číslo účtu – a že slova starostky o drobném příspěvku tak padla na úrodnou půdu. Tak kdo ví, možná napřesrok bude na Mařence i hřiště.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Novoroční ohňostroj v Třebíči bude.

Zdroj: Patricie Tomková