Zřejmě nepoteče voda ve Starči

Asi nejvážnější situace v dodávkách pitné vody na Třebíčsku je ve Starči. Tady se z obecních studen čerpá voda do místního vodojemu. Jenže překotná výstavba rodinných domů v posledních letech způsobila, že voda stačí taktak pokrýt běžnou spotřebu. V období sucha je pak problém. Obyvatelé navíc dopouštějí nyní módní bazény či zalévají zahrady. Například dnes nepůjde od osmi do čtrnácti hodin elektřina. „Může se stát, že dojde k výpadkům v dodávce pitné vody,“ předeslal místostarosta městyse Stařeč Karel Coufal. Zásoba vody ve vodojemu totiž nemusí stačit a k načerpání je zapotřebí elektřina.

Teploty vyšší, srážky v průměru

„Od loňského září, tedy už jedenáctý měsíc, se pohybujeme v teplotním nadprůměru,“ upozornil Bohumil Vítek z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. „Přičemž srážkový úhrn není úplně špatný. Jenže při vyšších teplotách se i voda více odpařuje,“ uvedl. Dále upozornil na fakt, že byla mírná zima bez holomrazů. To způsobilo, že půda neprošla fázemi rozmrzání, nebyla a není tedy kyprá.

Rybáři a majitelé studen

O výšku spodní vody se začínají obávat především majitelé studen. Václav Klement z Povodí Moravy nevidí situaci moc růžově: „Je to katastrofální stav. Takový minimální průtok vody v řekách za třicet let nepamatuji. V drobnějších tocích už skoro není voda, což se odráží také ve studnách. Problém je už teď a v září bude hůř,“ řekl. Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu jsou průtoky řek nyní poloviční oproti průměru.

„Úbytek vody v rybnících je průměrně 70 centimetrů. Čekáme na déšť,“ poznamenal Ivo Kacetl z Rybí líhně v Poušově. V této lokalitě mají problémy rovněž zahrádkáři. Studna, na které je část kolonie závislá, vyschla. Lidé tu doufají, že pouze přechodně, jak je to obvyklé i jindy, když je hodně sucho.

„Muselo by opravdu hodně zapršet, aby se vše vrátilo do průměru,“ dodal Václav Klement z Povodí Moravy.